Databáze českého amatérského divadla

Texty: Louny, železná opona, Sýkora, Mirvald, čl. MFDnes 24.listopadu 2008 Železná opona za miliony patrně skončila ve sběrně

Železná opona za miliony patrně skončila ve sběrně

24. listopadu 2008 7:22
Sedm let se po malované oponě Vrchlického divadla v Lounech nikdo nesháněl. Právě před sedmi lety začali dělníci vyklízet chátrající budovu, aby mohli začít s její kompletní opravou. A tehdy to bylo zřejmě naposledy, co někdo viděl vzácné dílo malované na velkých kovových plátech.

Po tom, kam se opona v hodnotě milionů korun během rekonstrukce poděla, začínají pátrat úředníci lounské radnice na příkaz městských zastupitelů. Nejde o ledajakou oponu, navrhl ji Zdeněk Sýkora a podle tohoto návrhu ji vytvořil spolu s Vladislavem Mirvaldem.

Už ta jména svědčí o tom, že z Loun se ztratilo dílo mimořádné ceny. Oba umělci jsou nejvýznamnější představitelé českého konstruktivismu. I drobné grafiky Zdeňka Sýkory se v dražbách nabízejí za desítky tisíc, obrazy se prodávají za statisíce až miliony.

Zájem o ně mají soukromí sběratelé i muzea. Ostatně za přínos světovému umění byl Sýkora oceněn francouzským rytířským řádem.

Opona v lounském divadle během rekonstrukce zmizela

Podle Lucie Šiklové z Národní galerie v Praze mají černobílé geometrické obrazce z Loun nevyčíslitelnou hodnotu. "Byla to velká věc, z uměleckého hlediska nenahraditelná ztráta, finanční hodnotu si odhadnout netroufnu, ale bylo by to v milionech korun," uvádí Šiklová.
Úředníci obejdou sběrny

Úředníci z lounské radnice nyní teprve vymýšlejí strategii pátrání, začnou se ptát ve stavebních firmách, které divadlo opravovaly, prostudují předávací dokumenty a zřejmě obejdou sběrny v okolí města.

Opona o rozměru zhruba 100 metrů čtverečních z roku 1963 byla železná a měla sloužit při případném požáru jako zábrana, aby se oheň nerozšířil na jeviště a do skladů divadla nebo naopak do hlediště.

"Obávám se, že byla zničena při stavebních pracích, že ji dělníci rozřezali a odvezli do výkupu," řekl současný ředitel divadla Vladimír Drápal. "Něco tak velkého by si těžko někdo vzal pro sebe, bylo to několik velkých plátů železa," dodal.

Stejný názor na osud opony má manželka jednoho z autorů, Lenka Sýkorová. "Asi skončila ve sběru. Nic s tím ale nenaděláme. Manžel říká, že kdo opravu zadal, měl se o to postarat," uvádí paní Sýkorov

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/zelezna-opona-za-miliony-patrne-skoncila-ve-sberne-f8g-/krimi.asp?c=A081124_072230_domaci_lpo

Související Organizace

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':