Databáze českého amatérského divadla

Texty: Strakonice, opona LD objevena 2011, čl. Zdeněk Přibyl: Divadelní opona či dekorace? Ale krásná...

www.strakonickonews.cz/zpravy/zpr673.htm - Archiv Text a foto: Zdeněk Přibyl

Divadelní opona či dekorace? Ale krásná...

STRAKONICE - 10. června 2011 - 9:27 - Strakonické Muzeum středního Pootaví umožnilo ve středu 8. června vážným zájemcům prohlídku divadelní opony, která právě v dílně prochází konzervováním. Před časem byla objevena na půdě zdejší fary a teprve nedávno ji konzervátoři rozbalili. Podivovali se při tom, že byla na dřevěném válci zabalena nezvykle obrazem vzhůru.

Informací o svém původu a účelu nese opona docela dost. "Motivy na lícové straně zřetelně vypovídají, že sloužila v některém divadelním provedení Švandy dudáka. Z letopočtu a podpisu víme, že to bylo v roce 1930 a jako autor se podepsal Jarko Dvořák Šumavský. Stejně slibné jsou i nápisy na rubové straně plátna, která se budou dále studovat," uvedla konzervátorka ve službách Muzea středního Pootaví Nela Vadlejchová.

Jak nám dále řekla, předmětem zkoumání bude i skutečnost, zda plátno sloužilo skutečně jako opona nebo možná jako dekorace. "Zatím říkáme, že se jedná o oponu, a to vcelku v dobrém stavu. Jen ve volných závitech na posledním zhruba tři čtvrtě metru délky byla více vystavena prachu a klimatickým vlivům. Takže jsme ji zbavili prachu za sucha a probíhá čištění míst, která to potřebují. Podotýkám, že nebudeme nic domalovávat, nejsme restaurátoři, ale konzervátoři," říká s úsměvem Nela Vadlejchová a téměř nezvedá oči od práce...

Podle toho, co jsme viděli a slyšeli, mohou se zájemci těšit na okamžik, až se jim divadelní opona ukáže v nové kráse v některé expozici strakonického muzea. A možná to nebude dlouho trvat. Ale na to se příště zeptáme ředitele strakonického Muzea středního Pootaví Miroslava Špeciána.

Související Obrázky

Strakonice, opona LD, konzervace 2011
Strakonice, opona LD, konzervátorka 2011
Strakonice, opona LD, Švanda dudák, a. Dvořák Šumavský, 1930
Strakonice, opona LD, Švanda dudák, detail s trpaslíky a autografem autora, Dvořák Šumavský, 1930
Strakonice, opona LD, Švanda dudák, detail, autograf autora, Dvořák Šumavský, 1930
Strakonice, pamětní zápis na rubu opony LD, Švanda dudák, 1930


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':