Databáze českého amatérského divadla

Texty: JIRSOVÁ, Zuzana a CAUNEROVÁ, Anna: Dětská scéna 2011, Svitavy (recenze) - Romance čumilů. AS 2011, č. 2 (z Deníku Dětské scény č.4).

ROMANCE ČUMILŮ
Soubor zachoval dějovou osu stejnojmenné literární předlohy a zároveň autorsky pojednal ty dějové momenty, které se stávají půdou pro ctitele zvědavosti – čumily. Hráči se tak v průběhu inscenace ocitají ve třech rovinách: vypravěč, čumil a postava v akci, na kterou je zíráno. Tyto přechody z role do role nabízejí možnost pro rozvoj interpretačních dovedností. Postavy v epizodách jsou čitelné, a stejné vyjasnění by potřebovaly i role vypravěčů a čumilů.
Dále navrhujeme pohrát si s prostorovým řešením vypravěčských pasáží a zejména s akcemi čumilů, které zatím působí staticky. Velký potenciál ukrývá epizoda se sebevrahem. Kdyby se jednotlivé obrazy, v tomto momentě protnuté tmou propojily, mohly by vytvořit situaci s narůstajícím napětím v boji o nejlepší místo až do postupného opadávání zájmu. Slibným místem je epizoda sprejování, která by se mohla výtvarně rozvinout a stát se tak obohacujícím scénografi ckým prvkem. Aby romance, která je v názvu, vyzněla, doporučujeme vytvořit divadelní situaci zobrazující vznik milostného opojení Williema a Violety. A zviditelnit linii tohoto vztahu. Tento mladý soubor má na doladění inscenace všechny předpoklady.
Zuzana Jirsová, Anna Caunerová
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':