Databáze českého amatérského divadla

Texty: SCHEJBAL, Milan: Wintrův Rakovník 2011 - Napoleon s rolničkami aneb Kterak Matěj o poctivost přišel (recenze). AS 2011.

Divadýlko na dlani Mladá Boleslav – Radek Kotlaba na motivy Arnošta Dvořáka a Ladislava Klímy: NAPOLEON S ROLNIČKAMI aneb Kterak Matěj o poctivost přišel

Divadýlko na dlani z Mladé Boleslavi diváky rakovnické přehlídky opět potěšilo. Jako základ jejich nejnovější inscenace posloužila autorovi scénáře a režisérovi Radku Kotlabovi zdánlivě jednoduchá, avšak vnitřně velmi komplikovaná hra Matěj Poctivý. Soubor se naštěstí tímto textem nechal pouze inspirovat a na jeho podkladě vytvořil svébytnou jevištní podívanou, vykazující řadu autorských nápadů, a to jak ve složce režijní, tak herecké. Jsme svědky výsostně aktuálního politického kabaretu, k čemuž jsme jednoznačně navedeni celkovým velmi zdařilým rámcem, včetně v nadsázce vedené závěrečné ironické skepse. V expozici je nám jasně sděleno, že půjde o konfrontaci peněz a ideálů prostřednictvím hlavního hrdiny Matěje Poctivého (velmi kultivovaný výkon Martina Weisse). A byť je nám všem výsledek de facto dopředu znám (žijeme přece v roce 2011), odvíjí se před námi na jevišti na toto téma řada zdařilých a vtipných situací. Namátkou např. zatýkání Matěje Poctivého komisařem a strážmistrem, nápaditá a skvěle interpretovaná sekvence Napoleona, nebo odhalování tajemství truhly se státním pokladem aj. V řádu inscenačního systému působí sympaticky a zdařile i postava Pianisty (Martin Herrmann), včetně jím hraných hudebních citací. Je škoda, že ze zmíněného inscenačního systému se poněkud vymyká pojetí postav Soudce, Policejního šéfa a Vojevůdce, jejichž iluzívnost (v projevu i kostýmním řešení) odkazuje spíše k tradičnímu interpretačnímu divadlu než k divadlu znakovému, autorskému. Přesto lze celkově říci, že jsme byli svědky zdařilé divadelní produkce.

Milan Schejbal
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':