Databáze českého amatérského divadla

Texty: DVORSKÁ, Jitka: V Kobylisích tradičně i nadějně. AS 2011, č. 2 - Loutkové festivaly.

V Kobylisích tradičně i nadějně

Letos se organizátorům podařilo představit soubory, které se v Kobylisích objevily poprvé, kteří i přes menší zkušenost jsou rozhodně příslibem do budoucna. A sympatická byla i ofensiva mladé generace v řadě těchto souborů!

Protože se valem blíží letos jubilejní 60.Loutkářská Chrudim, probíhají (ostatně jako každoročně) krajské přehlídky. Z těch jsou pak vítězné soubory nominovány právě na tuto celonárodní přehlídku amatérského loutkářství. Bohužel se tyto krajské přehlídky vždy překrývají (jen v Praze se konaly souběžně přehlídky v Kobylisích a v Hostivaři!). Proto i poroty jsou rozličné. Různorodá je tím pádem i míra tolerance a kritičnosti. Z toho pak často následě vyplývají rozpaky a nedorozumění při hodnocení vybraných představení v Chrudimi i jistá trpkost ostře kritizovaných souborů, kterou si z chrudimské konfrontace odnášejí. A to se mi zdá zbytečné, při veškerém porozumění k organizačním problémům a těžkostem kolem regionálních přehlídek. Tento problém je ostatně dlouhodobý a na jehož řešení zatím není ideální mustr.

Byla jsem jedním z pěti porotců (Vlasta Polednová, Hana Zezulová, Jaroslav Vidlař, Jan Klos) na 36. festivalu pražských amatérských loutkářů (ostatně nejstarším svého druhu v Praze) v loutkovém divadle Jiskra, kde se uskutečnila výběrová přehlídka souborů z Prahy a Středočeského kraje. Zhlédli jsme 8 představení, rozličných co do úrovně i použitých loutkářských prostředků. Pokusím se o jejich stručnou charakteristiku:

Festivalový maratón zahájil Divadelní spolek PIMPRLE,Hosti­vice.hrou Milady Mašatové DRAČÍ POHÁDKY.Předsta­vení je určené nejmenším divákům. Zdánlivě jednoduché pohádky o čtyřech charakterově rozličných princeznách jsou náročné na režijní řešení (r.Olga Kodymová),aby tak celkový dojem nebyl stereotypní. Bohužel se tomu hostivičtí aktéři nevyhnuli.

Divadelní studio KAMPAK. Soubor je složen z žáků LŠU v Štítného ulici a žáků blízkého Nerudova gymnázia s hudebním zaměřením. Po vedením Dany Bláhové si děti zvolily pro tento školní rok „průzkum“ Ameriky. Tím byl určen i výběr her. Zvolily si dva příběhy přeložené Pavlem Šrutem v dramaturgické úpravě Pavla Vašíčka. První pohádku- ALICE A SKŘET TOM – hrály děti mladší, jejichž průměrný věk byl 1O let. Ač bylo jejich vystoupení ještě syrové, bylo půvabné. Druhou pohadku – PRCEK TOM A DLOUHÁN TOM ,hráli žáci starší. Bylo to představení plné živé hudby,tance,zpěvu a elánu. Právě pro nápaditost a invenčnost porota představení vybrala pro letošní Loutkářskou Chrudim. Zároveň ocenila vedoucí souboru D.Bláhovou čestným uznáním za koncepci, pedagogické a režijní vedení v obou inscenacích. Děti pak dostaly cenu za kolektivní herecký výkon.

Mimo soutěž zahrálo Loutkové divadlo PŔED BRANOU,Rakovník pohádku Jiřího Jaroše BERÁNCI A OSPALÝ ČERT. Soubor, který působí vice jak padesát let hraje převážně pro předškolní děti a představení nevybočilo z jejich standardu.

Loutkářský soubor KULÍŚEK , Bystřice u Benešova, přivezlo na soutěž pohádku s názvem Š LAMASTYKA V ROCE 2011, kterou na motivy Ludvíka Aškenazyho napsal a také režíroval Mirek Macháček. Zkrácení a zaktualisování původní hry nebylo nejšťastnější! A co hlavniho – vytratil se z ní humor a nabyla na nesrozumitelnosti.

Posledním vystoupením duhého dne bylo představení lotkoherecké skupiny AMBIT-Refektář TJ Jinonice. Skupinu tvoří dva muži – Petr Železný starší a Petr Železný mladší. P. Železný st. si vybral k dramatizaci knihu Eduarda Basse Klabzubova jedenáctka a nazval ji KLABZUBÁCI aneb O VELKÉ A SLAVNÉ HISTORII KLABZUBOVY JEDENÁCTKY. Sám také navrhl a vyrobil plošné loutky. Za jejich vtipnost, přemýšlivou a funkční technologii mu porota udělila cenu.

Nedělní dopoledne tradičně zahájilo domovské divadlo JISKRA premiérovým představením STRAŠIDLA NA HRADĚ KULÍKOVĚ. Jako autoři jsou uvedeni Stanislav Havelka, Petr Chvojka, Vladimír Renčín, Petr Slunečko.Petr Slunečko byl též režisérem, ba i interpretem jedné z mnoha postav hry. Hra je pokračováním pro kobyliské publikum úspěšné inscenace Zvířátka pana Krbce.. Představení bylo poznamenáno neusazeností, nedotažeností v řešení jednotlivých scén, ale soubor tak zkušený své rezervy během repríz určitě najde! Přes veškeré nedotaženosti představení porota ocenila loutkoherecký výkon Hany Trávníčkové a mladičkého, začínajícího Dana Kloudy. Porota ještě ocenila hudbu Zdeňka Němečka a za realizaci loutek podle kreseb Vl.Renčína Bohumíra Koubka.

Den pokračoval představením Loutkářského souboru ROLNIČKA, Zbraslav hrou Františka Pondělíčka – KAŠPÁRKOVA STRAŠIDLA. Představení v režii autora má tradičně kvalitní loutkoherecké výkony. Soubor získal od poroty čestné uznání za vyváženost všech složek a jednotu představení.

36.festival uzavřel svým představením LD AERÁČEK,Odolena Voda hrou Josefa Franka podle Hany Januszewské PRUHOVANÁ POHÁDKA. Soubor, který jako jediný na celé přehlídce hrál s maňásky, působil velmi nevyrovnaně. Písničky s živou muzikou byly často falešné a co hlavního – vypravěčka, která celou pohádku prochází, není nejšťastnější volbou!

V čem byla přehlídka tradiční a v čem nová? Tradiční v příjemné, pohodové atmosféře, s obdivem k organizačním schopnostem dr. Slunečka a celého hostitelského souboru ve snaze prezentovat soubory „polem pracující“, to je s pravidelným provozem, technikou i snahou provoz v nelehkých podmínkách udržet, v obětavosti a nadšení všech, kteří stále věnují loutkovému divadlu bez úplaty svůj čas, síly i zájem.

A v čem nadějné?

Letos se organizátorům podařilo představit soubory, které se v Kobylisích objevily poprvé, kteří i přes menší zkušenost jsou rozhodně příslibem do budoucna. A ještě jedna poznámka – sympatická byla i ofensiva mladé generace v řadě těchto souborů!

Atmosféru předjarního víkendu, jako již poněkolikáté, doplnila folklorní skupina žáků LŠU v Kobylisích. Také jim se sluší poděkovat!

Jitka Dvorská
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':