Databáze českého amatérského divadla

Texty: Praha-Vinohrady, DS Aeskulap, informace Milan Kostínek, září 2011

Stručné informování o neznámé kapitolce amatérského divadla z 1. pol. 80. let.

Ocitl jsem se tehdy v souboru Aeskulap, který založila studentka lékařské fakulty Eva Nováková. Jeho základnou se stal suterén Koleje 5. května ve Slavíkově ulici. Chtěli jsme inscenovat text Dilie Zavraždění svaté Celestýny, kuplířky z města Salamanky od Milana Calábka. Zhruba jsme to po škrtech nazkoušeli a předložili text ke schválení. Ten byl však zamítnut "angažovaným" vedením SSM Lékařské fakulty, s odůvodněním, že Calábek není prověřený, text pochází z roku 1969, a že paroduje praktiky StB. Ztráta času, rozladění. Všichni si však chtěli zahrát a tak jsme se rozhodli pro jiný, "nezávadný" text. Volba padla na Holátka od Zdeňka Kaloče. Během několika dní se z něho vyloupl muzikálový vnitřek jako konečné řešení. Nazvali jsme to Biomasa. Ta se pak hrála, resp. zpívala (na klavírní hudbu ze záznamu - Jan Tlačbaba) během léta 1984 pro chmelové brigádníky Rakovnicka, venku i v sokolovnách. "Chudý muzikál" se realizoval hlavně díky Janu Tlačbabovi, skladateli a klávesistovi.
V režii i v celkové aranži mi pomáhala Milena Machová (hlavně pokud jde o práci s herci) a Jan Schmidt, jehož dílem bylo tvůrčí osvětlení i snímání hlasu i zpěvu mikrofony nad jevištěm. A "libreto"? Stále ještě převážně Zdeněk Kaloč, já jsem jen krátil a dílko opatřil vsuvkou, v zájmu srozumitelnosti muzikálové verze.

Tímto oceňuji úsilí všech zúčastněných a děkuji jim.

Milan Kostínek
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':