Databáze českého amatérského divadla

Texty: BRÁTKA, Daniel: Umělecká skupina OLDstars míří v říjnu do Celetné. AS 2011 - Aktuality.

Umělecká skupina OLDstars míří v říjnu do Celetné

V říjnu čekají vršovickou uměleckou skupinu OLDstars hned dvě důležité akce. První dva týdny poprvé oficálně v letošní sezoně rozjedou produkci ve svém klubovém sklepním prostoru HarOLD a naservírují divákům vydatnou porci z aktuálního repertoáru i některé premiéry. Na konci října pak HarOLD na jeden víkend opustí, aby pořádali festival studentských divadel v Divadle v Celetné.

Na festivalu vystoupí soubory z celé republiky, které OLDstars přímo či nepřímo znají, nebo je potkali na některé z celorepublikových divadelních přehlídek, které každoročně navštěvují.

„V roce všeobecné finanční krize jsme se rozhodli jít proti všemu a založit novou tradici. Náš festival nemá sponzora, nezískali jsme žádný grant. Nezajišťujeme tedy ani stravování, semináře, odborné poroty, časopis, offprogram, nic. Zkrátka se jen všichni potkáme na dobrém divadle na důležité divadelní adrese,“ říká hned z kraje jeden z pořadatelů festivalu a produkční Zdeněk Charvát. „Naším cílem je především umožnit zajímavým studentským souborům účinkování na tak velké a podstatné scéně, jakým je právě Divadlo v Celetné,“ doplňuje jeho slova mluvčí projektu Daniel Brátka.

Soubory přivezou do Celetné především premiéry uplynulé sezony, diváci se mohou těšit na široké spektrum inscenací různých žánrů.

Festival ve čtvrtek večer otevře kladenský soubor Akakababa s nastudováním hry Martina Čičváka DŮM, KDE TO DĚLAJÍ DOBŘE. Lákadlem festivalu je jeden z „objevů“ letošního Jiráskova Hronova – olomoucký soubor Slovanský tyátr představí adaptaci hry bratří Mrštíků MARYŠA.

Připravena bude i autorská tvorba. Divadlo Margaritas přijede do Celetné s vlastní inscenací, tematizovanou dílem J.K.Tyla ŠVANDA DUDÁK. Pražský soubor Ty-já-tr vystoupí s původní dramatizací knihy Karla Poláčka BYLO NÁS PĚT. A v neposlední řadě se na festivalu objeví i Dismanův rozhlasový dětský soubor s kompilací lidových písniček a říkadel PEACENIČKY v režii Zdeny Fleglové.

Za zmínku nepochybně stojí i jihočeští studenti techniky GigaHertzi. Nastudovali hru maďarského autora Zoltána Egressyho ŠŤOVÍK, PEČENÉ BRAMBORY.

A konečně, absurdním dramatem se představí například soubor při občanském sdružení Nepřijatelní s textem slovenského autora Viliama Klimáčka DEALEŘI. S textem o tom, že v dnešní době je vše na prodej a vše se dá prodat… Dalším souborem razící absurdní styl je Centrální zádrhel, přidružený k ZUŠ Strakonice. Vystoupí s kompilací tří aktovek Pierra-Henri Camiho – „Opilcovo dítě aneb Malý mstitel“, „Tvrdošíjný lovec“ a „Veselé Velikonoce aneb Lidojedství a kraslice“. Tento koktejl absurdní tvorby nazvaný 3X CAMI strakoničtí úspěšně prezentovali na letošním – již zmiňovaném – Jiráskově Hronově.

Produkci spřátelených souborů samozřejmě proloží svou nabídkou i pořádající soubor OLDstars. Mimo jiné členové souboru vystoupí se současnou hrou Neila La Butta TRŮN MILOSRDENSTVÍ, pojící se k tragickým událostem 11.září 2001. Také se do Celetné vrátí s postmoderní hříčkou TO I ONO Daniela McIvora. V pražské premiéře navíc zahrají vlastní dramatizaci filmové povídky Ingmara Bergmana SEDMÁ PEČEŤ, nebo pohádkový příběh na motivy knížky Astrid Lindgrenové LVÍ SRDCE.

Více informací a kompletní, průběžně aktualizovaný program lze nalézt na oficiálním webu projektu: www.oldstars.cz/prehlidka. Vstupenky jsou v prodeji na pokladně Divadla v Celetné.

Daniel Brátka
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':