Databáze českého amatérského divadla

Texty: Zbiroh, opona, 2011 TV2, průvodní slovo Jiří Valenta

cyklus Toulky za uměním / Malované opony českých divadel, 1. díl Od Alfonse Muchy k malíři pokojů Tázlerovi z Holovous,

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10369954439-malovane-opony-ceskych-divadel/21154215559/

Vstoupili jsme do sálu, který je poznamenán dlouholetou činností Alfonse Muchy. Tady, po slavném návratu z Francie a Ameriky, zakotvil zase jako doma. Nastěhoval se na zámek do Zbirohu. A tady, v tomto sále, vznikala Slovanská epopej. Při tvorbě toho velkolepého díla si Alfons Mucha přizvával jako modely místní občany, převážně místní ochotníky, kteří mu zde v těchto prostorách stáli modelem. A také si je při té činnosti vyfotografoval.
Přijeli jsme do tohoto sálu proto, že tady je vystavena jeho opona, kterou namaloval pro místní ochotnický spolek, soubor Sokolů, který , pravda, nevyvíjel potom žádnou valnou činnost, ale objednávku u Alfonse Muchy udělal, a ten namaloval toto dílo pravděpodobně také zde v těchto prostorách. Všechno to dýchá češstvím. Jsou to prvá léta osvobození. Celé to dílo je rámováno ornamentem. Je to dílo, řekl bych, závěrečných let jeho tvorby. Dalo by se na něm vystopovat jak daleko právě ornamenty této opony jsou od původního pojetí muchovského ornamentu, které vlastně vydobylo slávu secesi v předcházejících letech.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':