Databáze českého amatérského divadla

Texty: Havlovice, DS Tyl - ex www 2012

Vzdělávací, zábavní a ochotnický spolek "Tyl" (Divadelní ochotnický spolek J. K. Tyl).

Tento spolek vznikl v obci jako vůbec první a to roku 1884, kdy řídící učitel zdejší školy pan Tomáš Veselý za pomoci místních občanů zřídil jeviště pro dětská představení. Spolek působil jako kulturní a osvětový činitel, sehrál desítky divadelních představení např. Naši furianti, Golgota, Život není sen (o Boženě Němcové) včetně pohádek (např. Sněhurka a sedm trpaslíků), nechyběly ani operety (např. Růže z Argentiny). Představení se hrála především v přírodě či v sálech hostinců. Ve 30. letech režíroval hry především Josef Řezníček mladší. Spolek také půjčoval knihy ze své knihovny. Tyto knihy byly později zařazeny do obecní knihovny a roku 1947 jí byly oficiálně darovány.
Za okupace byl nejaktivnějším spolkem, sehrál několik divadelních her (např. roku 1943 to bylo asi 30 představení). Pomáhal lidem překonávat pomocí kulturních aktivit tehdejší nelehkou dobu. V letech 1942 a 1943 byl jediným spolkem, který mohl - obci působit. Roku 1944 pak byly zakázány veškeré kulturní události a tak i on se musel odmlčet. Po skončení války divadelníci svou činnost obnovili. Dne 8. 9. 1946 spolek poprvé hrál divadlo v Kobylinci na tzv. Tylově paloučku, který si jeho členové svépomocí upravili. Činnost spolku byla podstatně ochromena poté co mu bylo v prosinci 1950 nařízeno, aby se zapojil do některé místní "masové" organizace. Dne 14. 2. 1951 byl nakonec včleněn do místní skupiny Svazu československé mládeže (Svaz československé mládeže, divadelní odbor J. K. Tyl v Havlovicích), později Československého svazu mládeže. V 50. letech se pak stal součástí Osvětové besedy. Jeho činnost upadala, za rok většinou sehrál pouze 3 hry. Poslední divadelní představení se uskutečnilo v květu 1976 na jevišti v hostinci Amerika. Děti ze základní školy a nacvičily divadelní hru "Jak děti zachránily svět". Úspěšná hra se zpěvy ukončila aktivitu divadelního spolku J. K. Tyl.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':