Databáze českého amatérského divadla

Texty: Třeboň poetická - Ohlédnutí za 1. ročníkem v roce 2011. www stránky souboru SUD.

Ohlédnutí za 1. ročníkem v roce 2011 FOTOGALERIE 2011 (foto: Vojtěch Morava)

V docela (před)aprílových dnech (tu sněžilo, do toho ještě pršelo, pak krupkalo a nakonec i slunko vykouklo) – v pátek 18. března a v sobotu 19. března (dá se ale říct i v neděli 20.) - se v malebné vlhké Třeboni uhnízdil poetický motýl opylující rožmberskou růži. Po několika letech se totiž do Třeboně vrátila postupová divadelní přehlídka! Sice ne pohádková, jak si někteří pamětníci mohou pamatovat, ale přehlídka divadla poezie a uměleckého přednesu s postupem na celostátní festival (54. ročník) Wolkrův Prostějov!
Přehlídka se v minulých sedmi letech konala v neútulném kině Spektrum v Sezimově Ústí, takže jistě pochopíte ono nadšení lektorů a „kmenových“ (někdy i kamených a prkených) recitátorů a herců, když překročili práh třeboňského divadla.
Samotná organizace začala již v říjnu 2010, kdy bylo „SUchdolské Divadlo“ požádáno odborníky z Prahy o spolupráci a přestěhování. Ač s předstihem a propagací na všech středoškolských i vysokoškolských frontách jsme narazili na jihočeský poetický několikaletý trend – zdánlivý nedostatek zájemců a účinkujících. Ani nevíte, kolik nám to dalo námahy přemlouvat a přemlouvat (dokonce i některé poezií nepolíbené). Nicméně se nám podařilo sehnat celkem 16 recitátorů (ve výsledku jich dorazilo „jen“ 14) a tři amatérská divadla s poetickým repertoárem.
Přehlídku v podvečerních pátečních hodinách zahájil nesoutěžní (doprovodný) divadelní soubor „DRH, dramaturgie – režie – herectví“ s komedií na motivy shakespearovských her „Noc v čase slunovratu“. Jedná se o soubor, který se seskupil před 7 lety na Jiráskově Hronově, je tvořen ochotníky ze všech koutů Čech, Moravy a Slezska (Karlovy Vary, Praha, Olomouc, Havířov, Ostrava, Týn nad Vltavou aj.) a veden profesionální režisérkou Marií Kotisovou a dramaturgem Vladimírem Zajícem. I když se v hledišti sešlo pramálo diváků (ale nakonec děkujme za ty dary), vznikla nádherná atmosféra, která zpříjemnila pobyt v Třeboni nejen účinkujícím, ale i lázeňským hostům. Po opakovaném aplausu vystřídalo DRHáky již soutěžní představení dramatu „Pěnkava s Loutnou“ v podání „SUchdolského Divadla“ a jeho komorního orchestru (sester Cvrčkových).
Jelikož se jednalo o přehlídku postupovou, musel se jí zúčastnit 3-členný lektorský odborný sbor, který jako jediný má právo nominovat, či doporučovat k postupu na „Wolkráč“. Tomu jihočeskému umění přihlížela po celou dobu konání rozhlasová režisérka Mgr. Hana Kofránková, ale také Ing. Libor Vacek a Mgr. Jiří Pokorný z Českého Krumlova.
V sobotu od půl 11 začalo recitační krajské kolo, kdy se na jevišti třeboňského divadla vystřídalo všech 14 sólistů se 2 připravenými texty. Z autorů můžeme snad jmenovat Wericha, Vysockého, Jandla, Hrubína, Brechta, Hraběte, Charmse, Aškenazyho, Fulghuma, Skácela i Prevérta. V odpoledních hodinách se v nové kavárně Fénix (bývalé Happy Café) uskutečnil rozborový seminář všech recitátorů, na kterém se všichni dozvěděli, kde dělají chyby a kde naopak jdou správnou cestou, dokonce došlo i ke konfrontaci mezi jednotlivými sólisty, což přináší nové možnosti a poznání úplně všem zúčastněným recitátorům.
Odpoledne, ihned po rozboru, proběhlo představení 2 poetických scének v podání Divadélka Múzika ze Sezimova Ústí, ovšem 1 scénka byla z organizačních důvodů nehodnocena a lektory označena za nesoutěžní. Soutěžila tak pouze scénka se sbírky mladých básníků „Pověz, kopretino“.
Celou přehlídku zakončilo poetické představení „Máj“ v podání jednoho herce z Divadla Harfa z Tábora. I po tomto představení přistoupili lektoři k soukromému rozboru plnému rad, ale i poděkování.
V neděli pak měli herci možnost poznat historii Třeboňska a třeboňského zámku.

A výsledek celé přehlídky a celého snažení?
Na celostátní přehlídku Wolkrův Prostějov byli nominováni: Jan Mrázek (16 let) z Velké Turné s textem Jamese Turbera „Vlastní život pana Bidwella“, Kristýna Hulcová (17 let) z Českých Budějovic s lidovou poezií „Jeptiška“, Vojtěch Rudolf (17 let) z Protivína s textem Roberta Fulghuma „Měli jsme si hrát na obry“, Tereza Šmilauerová (18 let) z Českých Budějovic s doporučenou „Malou půlnoční hudbou“ od Josefa Kainara, Iurii Naumenko (20 let) z Tábora s nejzajímavějším výběrem textů – doporučena byla „Píseň Výškaře“ (Vladimir Vysockij).
K účasti na 54. Wolkrův Prostějov bylo po zvážení lektory doporučen soubor „SUD“ ze Suchdola nad Lužnicí s dramatem „Pěnkava s Loutnou“ (autor: Antonín Přidal).

Opona se zatáhla, reflektory pohasly a sálem už jen doznívala ozvěna díků: „SUchdolskému Divadlu“ za bezproblémovou debutovou organizaci „postupovky“, Informačnímu a kulturnímu středisku města Třeboně a úplně, ale opravdu úplně všem pracovníkům divadla za báječnou spolupráci po celou dobu přehlídky, Ministerstvu kultury ČR a Jihočeskému kraji za finanční dotace, bez nichž by se přehlídka snad vůbec neuskutečnila. Děkujeme ale také všem účinkujícím a jejich doprovodům za vzorné chování nejen v hledišti, lektorům za zvládnutí namáhavého maratonu (pro představu – od 9.00 hodin do 20.00 bez pauzy na oběd a odpočinku) a Vojtěchu Moravovi za fotodokumentaci celé divadelně-literárně-poetické přehlídky. Na závěr děkujeme i příspěvkové organizaci Ministerstva kultury NIPOS-ARATAMA a odpovědnému Danielovi Razímovi za možnost zkusit si organizaci docela náročné akce a za veškeré odborné rady, ale také všem DIVÁKŮM za to, že nám dokázali, že i poezie má v jejich životě místo.
A co příští rok??? Uvidíme, zda s prvním jarním sluncem vyroste i druhá rožmberská poetická růže nad Třeboní… Budeme v to tiše doufat. A pokud by se Vám po poezii přece jenom zastesklo, navštivte ve dnech 14. až 18. června 2011 daleký Prostějov!
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':