Databáze českého amatérského divadla

Texty: Plzeň, Loutkové divadlo DAS, výstava 2012

Výstava v Plzni představuje loutky ze zaniklého divadélka

Loutky z místního loutkového divadla DAS, jež zaniklo na začátku 90. let 20. století, představuje nová výstava v plzeňském Národopisném muzeu. Mezi šesti desítkami postaviček nechybí autorské i sériově vyráběné loutky. Od zániku divadla ale černošská kapela, kašpárkové, princezny, námořníci, zvířecí postavičky a další desítky loutek ležely v depozitářích. Nyní si je mohou do 2. dubna připomenout a představit svým dětem Plzeňané, kteří je zažili za svého dětství, řekla dnes ČTK kurátorka výstavy Jana Slámová.

Loutkové divadlo má podle ní v Plzni hluboké kořeny. I když se před třemi lety otevřelo nové Muzeum loutek, nebyl v něm prostor pro představení všech plzeňských souborů. Částečně to má napravit právě výstava v Národopisném muzeu. Představuje loutky, výpravy a dekorace divadla někdejšího závodního klubu Železničářů, později Dopravy a spojů (DAS). Divadlo založili pracovníci lokomotivního depa. Od 50. let 20. století sídlilo v závodním domě v Jablonského ulici na Slovanech. Ještě před druhou světovou válkou hrál ve stejném působišti loutkářský odbor Dělnické tělocvičné jednoty Plzeň II.

Právě nejcennější a nejstarší loutky pocházejí z původního fundusu souboru tělocvičné jednoty z 20. a 30. let. Jejich autory je zřejmě zakladatel předválečného spolku Josef Kokoška a později Gustav Nosek, který v Plzni spolupracovat s loutkářem Josefem Skupou. Pozdější divadlo DAS obohatilo kolekci dalšími vlastními i sériově vyráběnými loutkami. I továrně vyráběné loutky už dnes podle Slámové mají historickou i výtvarnou hodnotu, neboť plzeňští loutkáři jim šili vlastní kostýmy. Nejnovější loutky z 80. let vyráběli loutkáři sami - jsou to plně textilní loutky nebo loutky s hlavami zhotovenými z papírové směsi.

I když se někteří členové ryze amatérského souboru snažili divadélko na začátku 90. let zachovat, nepodařilo se to. Když se někdejší dům DAS stal komerčním kulturním zařízením, dostali loutkáři prakticky ze dne na den výpověď. Protože nevěděli, co si počít s loutkami, věnovali je muzeu, dodala Slámová.
vydáno: 9.2.2012 12:53 | autor: ČTK: Lada Pešková, snm
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':