Databáze českého amatérského divadla

Texty: Blatná, SDO – Mezi amatérskými herci v Blatné je dost mužů i mládeže. Strakonický deník.cz 2. 12. 2010

Mezi amatérskými herci v Blatné je dost mužů i mládeže - http://strakonicky.denik.cz/zpravy_region/st-20101201-divadelnici.html, staženo 120314


Spolek divadelních ochotníků Blatná. Autor: DENÍK/Jana Štroblová
02.12.2010 16:01

Blatná – Spolek divadelních ochotníků v Blatné byl založen roku 1851. Příští rok tedy oslaví 160 let svého trvání. Na divadelní přehlídce Setkání ve Strakonicích jsme hovořili se šéfem tohoto souboru Františkem Šatavou.

Jak velký je váš spolek, kolik je v něm herců?
Členů máme tak mezi padesáti až šedesáti. U nás nemáme problém sehnat mladé lidi. Oproti jiným spolkům máme i dostatek mužů, spíš je problém s obsazováním rolí ženských.

Jak často vystupujete?
Období trvání spolku by se z tohoto úhlu pohledu dalo rozdělit na dvě části. V jedné době se hrálo hodně her, ale v malém počtu repríz, většinou se dost chytalo takzvaně z boudy. My posledních asi dvacet let ale hrajeme naprosto bez nápovědy. Představení tím mají i větší spád. Tomu všemu odpovídá i počet repríz. V posledních možná pětadvaceti letech jich bývá také až dvacet. Dřív se představení hrálo třeba šestkrát za rok. Bylo to možná i tím, že se kostýmy musely půjčovat a do půjčovny brzy vracet. My nyní máme hodně vlastních. Takových šedesát až osmdesát, a z toho už jde vybrat.

Jak dlouho takovou hru zkoušíte? Jak často se scházíte?
To záleží na obsazení, v jakém se konkrétní představení hraje. Když je v něm víc lidí, trvá to samozřejmě déle. Konverzační komedie, kde je pět lidí, tolik nepotřebuje. Ti se i snáze domluví, že přijdou na zkoušku. Hra v širším obsazení se zkouší i tři čtvrtě roku.

Jak dlouho hrajete hru Masér v dámské lázni, se kterou jste byli i na přehlídce ve Strakonicích?

Premiéru měla vloni o Vánocích. Hráli jsme ji snad už po patnácté. Byli jsme s ní také v Tochovicích či Kasejovicích. Zájem by byl i z více míst, ale problém je jeviště. Kulisy máme přes tři metry vysoké, ne všude se vejdou. Třeba Lucernu jsme hráli i na zámku ve Lnářích. V Blatné jsme ji hráli možná dvacetkrát. Měla mít derniéru už v srpnu, ale pak ještě přišlo pozvání do Strakonic.

Co chystáte pro nejbližší budoucnost?
Teď zkoušíme Naše furianty. Kdybychom to stihli do Vánoc, bylo by to sto let poté, co byli poprvé uvedeni v Blatné. Dál uvažujeme o hrách Tři v tom či Charleyova teta. Tu první bychom mohli začít zkoušet po Vánocích.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':