Databáze českého amatérského divadla

Texty: Horažďovice, ObP západočeského regionu, 2012 - Ludvík Pouza: Přehlídku letos vyhrál Sokolov. Klatovský deník 11.03.2012

Přehlídku letos vyhrál Sokolov

Západočeská divadelní přehlídka ochotnického divadla Horažďovice Autor: DENÍK/Ludvík Pouza
Horažďovice - Letošní západočeská přehlídka byla bohatá na žánry i na diváky, vyskytly se i problémy

Město Horažďovice prožilo týden plný kultury. Konal se tam již 29. ročník západočeské oblastní přehlídky amatérského divadla. „Letos nám zde v rámci soutěžní přehlídky vystoupilo pouze pět souborů. Těsně před přehlídkou a během ní odstoupily ze soutěže soubory Podividlo ažažAš a soubor Víc než chleba z Plzně. Je to veliká škoda. Moc nás mrzí, že nám tyto soubory přidělaly spoustu starostí a problémů. Museli jsme dělat škrty a změny a pro diváky na poslední chvíli zajistit náhradní program,“ říká za organizátory Libuše Mužíková. Přesto porota i diváci mohli v Horažďovicích vidět mnoho zajímavých představení.

„Domácí Tyjátr Horažďovice, který byl loňským vítězem, uvedl drama Anna Karenina v režii Karla Šťastného. Divadelní společnost Žumbera Plzeň uvedla komedii „plzeňského Moliéra“ Antonína Procházky Klíče na neděli v režii Jitky Kovaříkové a soubor Jezírko Plzeň uvedl komedii Lovu Zdar!, kterou se souborem připravila Kristina Kohoutová. Z Hranic přijelo divadlo M M Hranice, a to s humorným příběhem manželské krize v režii Vratislava Mikana mladšího Půldruhé hodiny zpoždění, a divadlo Bez zákulisí Sokolov uvedlo na přehlídce hru ze světa obchodu a umění Urvi to v režii Marie Skryjové. Vše zakončilo nesoutěžní představení divadelního studia D3 Karlovy Vary Píseň O Viktorce. Vystoupily zde v nesoutěžní sekci ale i další ochotnické soubory, a to divadelní spolek Čelakovský ze Strakonic s představením Dámský krejčí, spolek divadelních ochotníků Blatná s komedií Charleyova teta a ochotnické divadlo Tyl Hartmanice s komedií Agentura Drahoušek,“ popsal program letošní přehlídky nestor ochotnického divadla a místopředseda Svazu českých divadelních ochotníků západní Čechy Vlastimil Ondráček.

Na letošní přehlídku tradičně dohlížela divácká porota, ale i porota odborná, která měla právo doporučit představení na národní přehlídku. Ta letos zasedala ve složení režisér a pedagog František Zborník, dramaturgyně Divadla J. K. Tyla v Plzni Marie Caltová a režisér Divadla J. K. Tyla v Plzni Martin Vokoun.
„V Horažďovicích jsem byl poprvé, ale mohu říci, že letošní Horažďovice byly bohaté na žánry i na diváky. Viděli jsme třeba hodně zajímavé představení domácího souboru Tyjátr Horažďovice Anna Karenina. Na hercích bylo vidět, jak o svých rolích přemýšlejí a celé představení doslova prožívají. Kdejaký profesionál by se při zhlédnutí jejich výkonů určitě zastyděl, až by viděl, jakým způsobem dokáží zdejší ochotníci pracovat s tak náročným textem,“ řekl Deníku předseda poroty František Zborník. Také dramaturgyně Divadla J. K. Tyla v Plzni Marie Caltová hodnotila letošní přehlídku kladně. „Jako na každé přehlídce, tak i v Horažďovicích jsme měli možnost vidět slabší, ale i velice dobrá představení. Co hra, to originál jak ve volbě, tak ve zpracování. Zejména pak Anna Karenina, Lovu Zdar! či Klíče na neděli a další byla poměrně zdařilá představení,“ dodala porotkyně.

V Horažďovicích bylo i letos hodně veselo. Při přijetí souborů u starosty města Karla Zrůbka na radnici se dokonce zpívala Óda na radost a ani letos nechyběl společenský večer s bohatým programem.

„Viděli jsme komedii Lovu Zdar! a moc se nám líbila. Byla to legrace. Když naše rodina jde do divadla, chce se bavit. Máme rádi komedie a toto představení bylo opravdu hodně veselé,“ svěřila se se svými pocity jedna z divaček Monika Kaiserová.

Vítězství z přehlídky a nominaci na národní přehlídku si z Horažďovic letos odvezl soubor ze Sokolova. Ten vyhrál s představením Urvi to.
Sokolovští ochotníci získali také cenu za režii, dramaturgii a spousty cen a čestných uznání za herecké výkony. Cenu diváků letos získal soubor M M Hranice za představení Půldruhé hodiny zpoždění.
Autor: Ludvík Pouza, Klatovský deník 11.03.2012

Související Osobnosti

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':