Databáze českého amatérského divadla

Texty: jem snm: Loutkářské letnice přivítají v Přerově kašpárky a vodníky z celé republiky. Přerov.nejlepsi-adresa.cz, 14.5.2010.

Loutkářské letnice přivítají v Přerově kašpárky a vodníky z celé republiky
14.5.2010 11:58

Loutkáři s maňásky, marionetami nebo javajkami se představí o víkendu v Přerově na tradiční celostátní přehlídce Loutkářské letnice. Amatérské divadelní soubory z Čech a Moravy malým i velkým divákům předvedou představení s kašpárky, vodníky a dalšími pohádkovými postavami a na své si přijdou i divadelní "fajnšmekři", řekla principálka Loutkového divadla Přerovský kašpárek Marie Veřmiřovská.

Přehlídka se v Přerově koná jednou za dva roky a letos ji čeká devátý ročník. Kromě přerovského souboru se jí zúčastní ještě dalších devět divadel. Začíná v sobotu ráno a potrvá do nedělního odpoledne.
Hned na začátku se divákům předvede domácí soubor s pohádkou Ostrov splněných přání. V sobotu je čeká ještě vystoupení divadelníků z Rakovníku, Prahy a Vysokého Mýta. V neděli je na programu například Kocour v botách v podání pražského divadla Bubeníček, které hraje s historickými loutkami, nebo představení Obr Otesan loutkového divadla Frydolín, známého svým netradičním figurálním pojetím. Hrát se bude průběžně po oba dva dny.
Tradiční přehlídka, která se uskuteční v sále přerovského loutkového divadla, není podle principálky zdaleka určena jen jako zábava dětským divákům. "Je to i výměna zkušeností a celoroční práce mezi soubory, když tu nejlepší hru uvádí právě na této přehlídce," řekla Veřmiřovská.
Přerovské Loutkářské letnice jsou nesoutěžní přehlídka, součástí jejich programu je ale i sobotní blok se samostatnými výstupy jednotlivců až tříčlenných skupin, které se svým výkonem mohou kvalifikovat na celostátní Loutkářskou Chrudim. Kromě Přerova tuto možnost mají ještě v Praze a v Rakovníku. "Tyto individuální výstupy byly kdysi výsadou loutkářů. V 70. letech byly velice populární a byla to jedna z akcí, která se v Přerově pravidelně konala," doplnila principálka.
V Přerově má loutkářství velmi dlouhou tradici. Přerovské loutkové divadlo, v jehož sále se přehlídka uskuteční, bylo založeno už v roce 1915 a jeho provoz od té doby přerušily jen dvě události - druhá světová válka a ničivé povodně v roce 1997.

jem snm
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':