Databáze českého amatérského divadla

Texty: VOBRUBOVÁ, Eliška: Krajská přehlídka dětských recitátorů 2012 Liberec – 21. 4. 2012. Deník Dětské scény, č. 0., str. 10 - 11, 8.6.2012.

Krajská přehlídka dětských recitátorů 2012 Liberec – 21. 4. 2012
V sobotu 21. dubna 2011 se sešli v libereckém Experimentálním studiu v Lidových sadech účastníci krajského kola postupové přehlídky dětských recitátorů – jednačtyřicet recitátorů postoupivších z nižších kol z okresů Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec a Semily, jejich dospělí průvodci (rodiče i pedagogové), diváci, pořadatelé krajského kola, lektoři (porotci).
Lektorský sbor pracoval ve složení: Azalka Horáčková, Eliška Vobrubová, Jarek Hylebrant a Lukáš Horáček.
V první kategorii, jejíž účastníci dle propozic na národní přehlídku nepostupují, recitovalo jedenáct dětí. Čestné uznání porota udělila Matyldě Homolové z Liberce za přednes textu Daniela Heviera Zapomnětlivý parašutista a Arnoštu Kohoutovi z Turnova za přednes textu Boule. Oceněné děti zaujaly svým osobitým a zejména přirozeným přednesem.
Ve druhé kategorii se představilo deset recitátorů, z nichž se v kategorii, jež měla celkově dosti slabou úroveň, nad jiné vymykaly dvě postupující dívky.
Jednou z nich je Mariana Telekesová z Liberce s přednesem básně Jiřího Havla V zoologické zahradě. Mariana byla oceněna za výrazný projev a přednes s vnitřní energií, zaujetím a potěšením z humorného textu i z jeho interpretace. Na škodu bylo dosti rychlé tempo, které recitátorce neumožnilo připravit si lépe konec a závěrečnou pointu, i drobné, odstranitelné nedostatky v kultuře mluvy, na což byla při rozboru upozorněna. Druhou postupující je Anna Tvrzníková z Železného Brodu. Postup na národní přehlídku si „vysloužila“ živým výrazným přednesem podpořeným vnitřním zaujetím a smyslem pro situaci a stavbu v básni Ivana Magora Jirouse Ptala se Františky Marta.
Třetí kategorie byla reprezentována rovněž jedenácti dětmi. Do celostátního kola postoupili Josef Bartoň z Vysokého nad Jizerou a Šárka Knížková z Jablonce nad Nisou.
Josef se představil interpretací prózy – úryvku z knihy Z deníku kocoura Modroočka od Josefa Koláře – a to tak, že sděluje příběh přirozeným osobitým projevem, s jasným stanoviskem, s vnitřním zaujetím a potěšením z přednesu. Cítí a sděluje příběh v jeho celku i v situacích. Má smysl pro napětí a jemný humor textu a obé sděluje. Jedná slovem. Druhým Josefovým textem byla báseň Slečno slípko, vy jste husa! (Gustav Falke, Ivan Wernisch) a i v tomto případě jsme byli na krajské přehlídce účastníky interpretace textu s jasným postojem recitátora, s jeho smyslem pro humor i jeho sdělení a osobitého přirozeného projevu.
Šárka přednášela dvě prózy – Vánoce od Michala Viewegha a O němé víle od Ilji Hurníka – a svým osobitým výrazným přednesem žánrově odlišných próz, svým ukázněným kultivovaným projevem, vnitřním zaujetím, potěšením z přednesu, ze sdělení a sdílení jakož i smyslem pro temporytmus, stavbu, gradaci a pointu působila přirozeně a přesvědčivě.
Čestné uznání poroty ve třetí kategorii obdržel Šimon Tichý ze Cvikova za citlivý a nepatetický přednes básně Raport od Fráni Šrámka.
Z devíti uchazečů o postup na svitavskou přehlídku ve čtvrté kategorii byli nejúspěšnějšími a do celostátního kola postupují: Michaela Palaščáková z Liberce a Jiří Pokorný z Jablonce nad Nisou.
Michaela postoupila na základě přednesu básně Jiřího Žáčka Havrani a prózy Z deníku praktické dívky Zuzany od Jiřího Suchého. V obou případech recitátorka prezentovala kultivovaný, přirozený a osobitý přednes, vnitřní zaujetí pro text a jeho sdělení, smysl pro gradaci a pro pointování.
Jiří v Šrámkově Roubence i v próze Most Franze Kafky uplatnil jemný citlivý přednes, čistý, upřímný, bez patosu a sentimentu, s představou a vnitřním zaujetím, se schopností jednat slovem. Silný osobní vklad recitátora a jeho zaujatost i potěšení z přednesu, jakož i jeho sdělnost oslovila natolik, že rezervy v kultuře mluvního projevu byly odpuštěny; recitátor byl na ně v rozborovém semináři upozorněn.
Čestné uznání poroty a roli náhradníka pro celostátní kolo získal osobitý a intelektuálně vyspělý recitátor Jakub Hrůza z Liberce. Zaujal neotřelou dramaturgií - Istvan Örkény: Řidič, Aloysius Bertrand: Pět prstů na ruce – i zaujatým přednesem se smyslem pro žánr textu, humor či absurditu; potěšením z přednesu, ze sdělení a sdílení.
Další čestné uznání získal turnovský Tadeáš Matěcha, který se představil v přednesu básně Václava Hraběte Déšť a v přednesu fejetonu Rudolfa Křesťana Tomu ještě nerozumíš.
Jako obvykle se po skončení přednesové části přehlídky konal rozborový seminář pro všechny zájemce, recitátory i jejich pedagogický doprovod vedený členy poroty. Seminář se nesl v přátelském duchu a otevřené diskusi, v níž porota s recitátory jejich vystoupení rozebrala, upozornila děti na rezervy a na to, co a jak lze zlepšit.
Příjemné prostředí libereckého Experimentálního studia a organizační péče pořadatelů krajského kola reprezentovaná pracovnicemi DDM Větrník Liberec, paní Hanou Malinovou a Annou Sýbovou, přispěly k vlídné atmosféře přehlídky. Všichni recitátoři obdrželi diplom za účast v krajském kole a čokoládu na doplnění vydané energie. Ti nejlepší obdrželi kromě postupu do celostátního kola i knižní poukázku.
Eliška Vobrubová

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':