Databáze českého amatérského divadla

Texty: DVOŘÁKOVÁ, Iva: Dětská scéna Jablonec nad Nisou 13. – 14. 4. 2012. Deník Dětské scény, č. 0., str. 12 - 13, 8.6.2012.

Krajská přehlídka dětských recitátorů Louny - 28. a 29. 4 2012
Krajská přehlídka recitátorů Ústeckého kraje proběhla již potřetí v Městské knihovně v Lounech. Potřetí si recitátoři užívali slavnostní atmosféry a veškerého komfortu. Dvojice středoškoláků vždy recitátory půl hodiny před začátkem vyladila na vystoupení a rozmluvila. V době porad lektorského sboru studenti s recitátory hodnotili jejich výkony. Pro rodiče byli připraveni pracovníci lounské knihovny, kteří je ochotně provedli po budově i s výkladem. A pro všechny byla otevřena příjemná kavárna s drobným občerstvením. Nikdo neměl pocit, že tlačí čas a musí proto rychle někam běžet. To vše v nádherné budově před rokem zrekonstruované knihovny. Po oba dva dny bylo hlediště plné diváků – rodičů, prarodičů, sourozenců a přátel, což také přispívalo k slavnostní atmosféře přehlídky. Po vyhlášení výsledků v každé kategorii následoval pro zájemce rozbor vystoupení se členy lektorského sboru. Zdá se, že na organizačním chodu a technickém zabezpečení této přehlídky už ani není co zdokonalovat. Všechno klaplo na jedničku, včetně časového harmonogramu.
V sobotu dopoledne se představili recitátoři první kategorie, odpoledne pak přednašeči kategorie třetí. Neděle patřila dopoledne recitátorům druhé kategorie, ti nejstarší přehlídku odpoledne uzavřeli. Programem po oba dny provázela ředitelka knihovny Dagmar Bahnerová, která také řídila realizační tým. Lektorům byli k dispozici další pracovníci knihovny, kteří na požádání vyhledali potřebné knihy či informace o autorech. Lektorský sbor pracoval ve složení Jakub Hulák, Eva Venclíková a Iva Dvořáková.
1. kategorie
Nejmladších recitátorů bylo čtrnáct. Necelá polovina z nich zvolila nepříliš kvalitní text, který vedl často k chybným důrazům či přílišnému rytmizování. Jen několik vystoupení zaujalo natolik, že se lektoři rozhodli je ocenit.
Barbora Kohoutová získala Cenu za přednes textu Miloše Macourka Moucha. Marika Trajerová dostala Ocenění za technické zvládnutí textu (Emanuel Frynta – Óda na lelky). Kristýna Zelenková a Linda Stará byly oceněny za zaujetí textem, Martin Mrnka a Matěj Krob byli oceněni za přirozený projev.
2. kategorie
Čtrnáct recitátorů ve druhé věkové kategorii zaujalo především svým technickým vybavením. Mluvili dostatečně nahlas, bylo jim dobře rozumět, zaměřovali se často na propracování detailů textů, což přineslo také problémy - ztráceli smysl pro celek, nedokázali vést oblouk příběhu a posluchači se těžko v textech orientovali. Většina z nich přitom měla velkou oporu v kvalitním textu. Stalo se ale několikrát, že se i dobře technicky při pravený recitátor zcela minul s textem.
Cenu s postupem na celostátní přehlídku získala Valentina Trajerová (Daniela Fischerová – Skladatelův den) a Veronika Toušková (Miloš Macourek – Ještěrka). Valentina zvolila velmi náročný text, kterému dokázala zdatně dostát. Poradila si s formální výstavbou textu včetně básnických přesahů, citlivě předala jeho atmosféru i příběh. Veronika si pobaveně pohrála s Macourkovskou poetikou a velmi pěkně zvládla pointu.
Matyáš Beneš byl oceněn za zaujatý přednes textu Jiřího Žáčka Ufo, ufo, ufoni. Klára Styblíková pak za zaujatý přednes a technické zvládnutí textu Jiřího Žáčka – Levá nebo pravá? Kamila Hejhalová si odvezla cenu za zaujatý přednes textu Juliana Tuwima – Kdyby a stejné ocenění si odvezl i Petro Sláma (Maurice Sendak – Tam, kde žijí divočiny).
3. kategorie
Většina ze 13 recitátorů z šestých a sedmých tříd byla dobře technicky vybavena a dokázala velmi pěkně navázat kontakt s diváky. Ne vždy se však podařilo předat sdělení textu divákům, někdy chyběl vztah recitátora k textu a pozornost byla k technice projevu soustředěna až příliš. Ne vždycky se také podařilo zvolit vhodný text. Stálicemi v této kategorii byly texty Miloše Macourka a Jiřího Suchého, ale také Jiřího Žáčka. Časový harmonogram přehlídky umožnil, že všichni recitátoři mohli přednést oba texty, což lektoři jen přivítali.
Na celostátní přehlídku dětská scéna Svitavy pojede Magdalena Trajerová (František Nepil – Ruce, Rostislav Křivánek – Tichounká uspávanka) a Michaela Růžencová (Julian Tuwim – Slon Tomáš Trumpeta, Blanka Hylanová – Ošklivá). Magdalena zaujala především svou přirozeností, schopností navázat kontakt s diváky a dobrou technikou řeči. Textem Františka Nepila byla velmi zaujata, přesně vždy věděla, co a proč chce říci. Velmi dobře pracovala s pauzou, kterou dokázala logicky naplnit. Tichounká uspávanka měla podobnou náladu jako první text a nebyla příliš výrazná. Michaela zaujala také víc prvním textem, Slonem Tomášem Trumpetou. Byla jím pobavena a dokázala jej patřičně předat. Recitátorka dobře vycítila výchozí situaci textu Blanky Hylanové, ten ji ale nepodpořil svojí kvalitou.
Ocenění za přirozený projev získali Dan Rýdl (Miloš Macourek – Tučňák, Jiří Žáček – Jaké bude počasí) a Jan Procházka (Pavel Cmíral – Dostal jsem pětku z češtiny, Jevgenij Čarušin – Návštěva). Táňa Terberová přesvědčila především prvním textem a získala ocenění za interpretaci textu Chřestýš Miloše Macourka. Eliška Floriánová dostala ocenění za propracovanou výstavbu obou textů (Petr Nikl – Pohádka o abecedním pořádku, Jiří Žáček – Prasečí pohádka o Georgi Orwellovi, vyprávěná na dobrou noc malým prasátkům na farmě zvířat). Jiří Vízner byl oceněn za technické provedení obou textů (Eduard Bass – Klapzubova jedenáctka, Mark Twain – Výňatky z Adamova deníku).
4. kategorie
Nejstarších recitátorů přijelo do Loun celkem 15. Jejich úroveň byla nevyrovnaná. Objevilo se mezi nimi i několik teprve začínajících přednašečů, kteří měli sice co svými texty říci, ale nedokázali jej plně zvládnout na alespoň slušné technické úrovni. Celkem třikrát jsme vyslechli Písničku o škaredých holkách Jiřího Žáčka, ale objevily se i velmi zajímavé dramaturgické počiny (Tomáš Přidal – Klec, Miroslav Holub – Kašpárkův sen). Na druhou stranu jsme nebyli ochuzeni o Jana Kašpara a plytkého Žáčka (No comment hned dvakrát). Časový harmonogram neumožnil vyslechnout všechny druhé texty, lektoři proto požádali celkem osm recitátorů o přednes druhého textu. Bohužel se ukázalo (a to na rozdíl od sobotní kategorie třetí), že druhým textům už při přípravě taková péče věnována nebyla.
Cenu s postupem na celostátní dětskou scénu si odvezla Adéla Bártová (Jiří Suchý – Děvče z Chebu, Emanuel Frynta – Jelikož a Tudíž) a Ondřej Kvěch (Jan Werich – O snu, Antonín J. Puchmajer – Vrána a liška). Adéla přesvědčila nejen kontrastním výběrem textů a jejich zvládnutím, ale i vnitřní zaujatostí. Ondřej precizně zvládli přechod od vyprávění k dialogu v textu Jana Wericha a poradil si dobře i s archaickou češtinou v bajce Vrána a liška.
Marek Malevič si odvezl ocenění za interpretaci textu Tomáše Přidala Klec. Adéla Přibíková byla oceněna za zdařilou interpretaci obou textů (Ludvík Aškenazy – Malá vánoční povídka, Jiří Žáček – Písnička o škaredých holkách). Hana Krejčová byla oceněna za osobitý přístup k textům (Ivan Krejčí – Prapraotec, Miroslav Holub – Kašpárkův sen). Kateřina Kornhäuserová získala ocenění za citlivý přístup k básním Jaroslava Seiferta a Josefa Kainara (J. Seifert – Vějíř, J. Kainar – Starý muž).
Iva Dvořáková

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':