Databáze českého amatérského divadla

Texty: Vzpomínky Viléma Svobody ze zajateckého tábora pro rakouské vojáky na Sicilii.

Vzpomínky Viléma Svobody ze zajateckého tábora pro rakouské vojáky na Sicilii.

Informace Jaromíra Tlustého o autorovi:
Je pravděpodobné, že byl rodákem z malé vesničky Černiv (okr. Litoměřice), kde vlastnil před vypuknutím první světové války kupecký krám. Na sklonku života (v šedesátých letech dvacátého století) žil ve vedlejší vesnici Chotěšov. Zde také zemřel (?).

Samotné vzpomínky jsou psány ve školním sešitě. Navzdory skutečnosti, že autor se pravděpodobně snažil dodržovat tehdy platná pravidla pravopisu, se vzpomínky hemží hovorovou češtinou, chybí interpunkční znaménka a mnohdy je užit vojenský slang. Při přepisu a přípravě k jejich otištění jsem text upravoval podle dnes platných pravidel pravopisu, ale snažil jsem se zároveň zachovat autentičnost vzpomínek.

Vzpomínky V. Svobody jsou postupně otiskovány na pokračování ve Zpravodaji obce Chotěšov. Zasílaná část v čísle 4, ročník 2004.
Následující události se odehrály v zajateckém táboře pro na ostrově Sicílie. Místo, kde byl tábor umístěn, se podle autora vzpomínek jmenovalo Baletrate.
Text:
Dne 4. listopadu nás zase pobavil zajatec Mička se svým Kinematografem, zrobeným pouze z důmyslu svého. Totiž pověsil jednu bílou přikrývku (večer) přes otvor dveří. V místnosti, kde byli diváci se zhasla světla a za tou přikrývkou bylo světlo. Přičiněním jeho a několika zajatců, uvedli se jejich stíny na plátno jako kouzelnické hry, humoristické též i krajiny. Byli zde přítomni jeden důstojník od italské stráže a jeden důstojník z kanceláře. Velice se pobavili. Po tomto představení byla samosebou zase taneční zábava, při které byli naši hoši přestrojeni za ženské, bez těch přece není myslitelná žádná taneční zábava. Sešili si s přikrývek a dek své toalety (ale nesměli nic střihat) a ani by žádný nepoznal, že to jsou naši kluci. Samosebou, že se vybrali ti nejhezčí a bezvousí. Též páni italští důstojníci tam chvíli se pozdrželi, na této taneční zábavě, a nechtěli ani věřiti, že ty ženské jsou mužští. Velice se tomu divili. Dost se pobavili a zasmáli a připomněli, abychom zase brzo nějakou zábavu pořádali. Ještě jsem zapomněl, že vždy o takové naši zábavě dělal jeden zajatec takového vesnického policajta. Měl dřevěnou šavli a dělal pro legraci v místnosti pořádek. Italům se vždy ta naše zábava velice zamlouvala.
Dne 5. listopadu 1916 bylo opakováno na přání italských důstojníku divadlo Mlynář a jeho dítě. Tentokrát byl přítomen cely kancelářský personál a důstojník od stráže. Třebaže české řeči nerozuměli, ale dobře vycítili z této divadelní hry, co vše znamená. Pochválili nás a divili se co vlastně jest to za uvědomělý národ, ty Češi. Nikdy prý nic jiného neslyšeli o Češích před válkou než to, že jest to národ Cikánů a komediantů.
Vydává se též v našem táboře časopis „Makarony“, který píše četař Král, typograf z Prahy.
Dne 12. listopadu 1916 bylo zase sehráno divadlo, veselohra o 1 jednání „Pražský vzduch“
Dne 30. listopadu 1916 bylo zase sehráno divadlo, a to „Deskový statek“. Při tomto divadle jsme již měli už hudbu na hudební nástroje, které jsme si sami koupili. První housle hrál učitel Růžička, druhé housle hrál Krtek, klarinet Pelečka, trumpetu Mráz a basu Svoboda, to jsem byl já a čelo učitel Novotný. Po divadle jsme hráli pro tanec.
Dne 30. listopadu jsme měli naposledy kávu, pro kterou držíme smutek a neudáme jej dříve, až jestli se zase šťastně navrátíme domu a ochutnáme zase naši znamenitou kávu.
Dne 5. prosince 1916 byla pořádána „Mikulášská zábava“ a kabaret s bohatým programem.

„Program kabaretu“

1) Prolog Proslov Kahlich
2) Máky Kuplet Kavalír
3) Pražský metař Frohlich
4) Nový ředitel cirku Brůha - pěvec, herec, Hron - media, Rajner - baletka, Podlesný - zápasník, Kumpál - herečka.
5) Ostrostřelec Pecka kuplet Podlesný
6) Nitka zpěv Kavalír
7) Šumaři z Turecka kuplet Podlesný, Charvát
8) Veronika zpěv Král
9) Lajtnant a jeho pucák kuplet Hron a Charvát
10) Přibyl civil zpěv Král
11) Zika z Prahy baletka zpěv Rajner
12) Angelika zpěv Král
13) S ohledem na cenzuru Rahlich
14) Zpěvy s opery „Stradella“ Král a Kavalír

Po programu hudba a taneční zábava.
Dne 15. prosince se hrál Sen noci svatojánské, drama o 4 jednání.

Související Geografické celky

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':