Databáze českého amatérského divadla

Texty: Pardubice, Divadlo Exil, - Exil má letos nabitou sezonu. Hromada, jaro 2012

EXIL MÁ LETOS NABITOU SEZONU.
Pardubické Divadlo Exil jede na plné obrátky. Od začátku roku nabídlo svým divákům šest premiér. Většina inscenací má diváky rozesmát.
Sázka na smích
„Není komedie jako komedie. Na našem repertoáru se objevil černý nebo konverzační humor. Nechyběla crazy komedie. Teď jsme uvedli doslova praštěnou inscenaci Jedlíci čokolády,“ říká principálka souboru Kateřina Prouzová.
V sobotu 5. května diváci viděli premiéru české konverzační komedie Rocker a dvě staré dámy autorky Jany Pacnerové. Ta diváky zavedla do luxusního penzionu pro seniory. A nechyběla ani detektivní zápletka.
„Navíc naši dva herci Jiřina Mejzlíková a Milan Vodehnal tento večer dostali ocenění Zlatý Tyl. Ten se uděluje za celoživotní přínos amatérskému divadlu. Jsme pyšní, že v našem souboru máme už tři držitele,“ vysvětluje Kateřina Prouzová.
Také další nový titul na repertoáru také pochází z pera českého autora. Soubor si vybral komedii Jedlíci čokolády dramatika Davida Drábka. Poprvé ji odehrál v sobotu 12. května od sedmi hodin večer.
„Jde o příběh tří sester, které se po smrti otce staví na vlastní nohy. Nejmladší Valérie nevychází z domu. Róza se projedla ke dvěma metrákům váhy a prostřední Helena kormidluje chod domácnosti,“ uvádí režisérka Lucie Hašková. Jde o romantiku i hodně velký úlet.
Česká premiéra
Mezi novinkami Divadla Exil nejsou jenom komedie. Příkladem je inscenace Zdravotní vycházka, která měla v Exilu dokonce svou českou premiéru. Současná francouzská hra pro dva herce se odehrává na lavičce v parku psychiatrické léčebny.
„Příběh vypráví o fobiích, nenaplněných tužbách, paranoii a vlastních představách. A má překvapivou pointu,“ zve do hlediště režisér Tomáš Klement.
Jen tří uvedení se dočká autorský počin nazvaný Rekreanti. Jde o představení studentů Univerzity Pardubice, které se zkouší právě v Exilu.
„Je to kolektivní práce. Všechno vzniká během zkoušek. Pro studenty je to většinou první příležitost vyzkoušet si divadlo,“ říká režisérka Kristýna Hypšová. Premiéra se chystá na sobotu 9. června.

Nové hry na repertoáru
Putování s urnou • černá komedie nejen o kostlivcích ve skříni.
Brýle Eltona Johna • crazy komedie plná fotbalu, rocku a outsiderů.
Zdravotní vycházka • francouzská hra o lásce za zdmi psychiatrické léčebny.
Chvilková slabost • romantická anglická konverzační komedie.
Rocker a dvě staré dámy • česká konverzační komedie s detektivní zápletkou.
Jedlíci čokolády • komedie a vztazích a lásce. Pohádka, komiks i červená knihovna.
Rekreanti • autorská inscenace studentů Univerzity Pardubice.

PRAŠTĚNÍ JEDLÍCI ČOKOLÁDY JSOU TADY!
Pohádka pro dospělé hýří barvami
V sobotu 12. května Divadlo Exil nabídlo premiéru inscenace Jedlíci čokolády. Dílo dramatika Davida Drábka bylo oceněno cenou Alfréda Radoka 2011 jako „Česká hra roku“.
Praštěná i něžně smutná komedie pojednává o třech sestrách, devíti psech, faunovi a o neočekávaných vzplanutích a lidském meteoritu! Pohádka i komiks pro dospělé. Jedlíci čokolády se zatím objevily pouze na jevišti Klicperova divadla Hradec Králové, kde se hrají v režii autora Davida Drábka. V Exilu scénář nadchnul režisérku Lucii Haškovou hned při prvním čtení.

„JE TO SKEČOVÁ ŠÍLENOST!
– rozhovor s režisérkou inscenace Lucií Haškovou
Co jsou podle tebe Jedlíci čokolády zač?
Nejspíš jde o postřelenou komedii… Ne, ne… Komedie totiž úplně nevystihuje to, čím Jedlíci jsou. Takže může jít o skečovou šílenost, která vypráví o třech sestrách, které žijí v úplně jiné realitě, než je běžná okolnímu světu a lidskému chápání. Tak nějak každá náhodou objeví „muže“, co je zachrání, probudí a spasí.

Co tě přesvědčilo, že je tento scénář pro tebe ten pravý?
Výborný text otevírající fantazijní svět plný abnormálností. Chtěla jsem ho číst dokola a pokaždé si scény vymýšlet znova a jinak. Navíc jsem ještě nečetla scénář, u kterého bych se smála i při čtení poznámek v závorkách. Například: „Róza váží dvě stě kilo a rozvaluje se po pelesti v neženském uspořádání. Jakoby oceán vyplavil na břeh obrovitou běluhu a ještě za ní sykl: padej, mando!“ Další dost nečekanou záležitostí od autora byl následující popis scény: „Matka dceru obejme a v místnosti začne slabě sněžit. Muž dole na chodníku odběhne po čtyřech.“ Opravdu mě dostaly ty poznámky v závorkách. Byla to výzva.

Hra je náročná na prostor. Jak se ti podařilo napasovat scénu do tak malého prostoru?
Proběhlo velké měření, potom přispěl Saša Gregar svoji multifunkční maketkou jeviště a podrobným plánem jak na to! Systém a řešení scény je práce Saši. V průběhu zkoušek jsme ale stejně museli zrušit první řady v hledišti. Jinak by tam měli herci hrací prostor každý kolem půl metru čtverečního. I s tímhle opatřením některým hercům ten skoro metr čtvereční zůstal.

Co bylo na zkoušení Jedlíků nejnáročnější?
Dát dohromady partu na zkoušení. Jsme amatéři, pracujeme a máme svá trápení. Vím, že se opakuji, ale udržet tým je v amatérském divadle velká vzácnost. Ale když se to podaří, je to pro vznik inscenace velká opora.

Proč je v exilovském představení tolik alternací?
Ha! Viz. otázka: „Co bylo na zkoušení nejnáročnější.“

Byla jsi se podívat na Jedlíky čokolády v Klicperově divadle?
Nebyla. Viděla jsem dva krátké sestřihy z regionální televize a z ČT1. Také pár fotek. Chtěla jsem to vymyslet bez nápovědy. Ale teď po naší premiéře do Hradce samozřejmě pojedu.

Viděla jsem útržky z vašich zkoušek. Bylo tam dost veselo…
Je fascinující, jak se z úplně normálních lidí na jevišti stávají magoři. Tím chci poděkovat všem zúčastněným, protože ze sebe udělali to, co by si nikdo z nich nechtěl představit ani ve snu. AŤ ŽIJE CUKR!
Zakončila bych to naše povídání citací z textu: „Víte proč bych chtěl být Vietnamec? Nevíte. Protože na konci vietnamských pohádek se hlavní hrdina úlevně rozpustí v mlze. V českých pohádkách dostane za ženu princeznu.“ AMEN! NAZDAR! A ŠMYTEC!“
Ptala se Kateřina Prouzová

JEDLÍCI ČOKOLÁDY
premiéra: 12. května 2012 v Divadle Exil
hrají: Eva Kubelková / Zuzana Hýsková, Josef Jan Kopecký j.h. / Petr Boháč, Věra Zapletalová, Kristýna Vidnerová, Radek Navrátil / Petr Kubík, Alexander Andrejs, Věra Pojmanová, David Zieris.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':