Databáze českého amatérského divadla

Texty: EXNAROVÁ, Alena: Svitavy, Dětská scéna 2012 - Co den dal - Tři třebíčské pověsti. Deník Dětské scény, č. 4., str. 88, 12.6.2012.

Soubor Áčko, ZŠ Třebíč nastudoval pod vedením Jaromíry Kratochvilové Tři třebíčské pověsti. Nastupují děti v jednotných kostýmech – dívky v bílých halenkách a černých kalhotách, chlapci celí v černém a dále pracují s několika pásy pytloviny, které znázorňují například kapuce mnichů a tak podobně. Začínají se organizovaně pohybovat prostorem a přitom v podstatě recitují první pověst. Zatímco výtvarná složka působí v celku inscenace čistě, v dalších složkách už se tak jasně neorientujeme a jsme nuceni pátrat po souvislostech. Především po tom, jaké téma pověsti spojuje – a nějaké téma by je spojovat mělo, když jsou uváděny jako jeden celek. Uvažovali jsme o penězích a majetku, o pomíjivosti slávy, o kamenech…, ale nedopátrali jsme se. V prvních dvou pověstech postrádáme vzájemný lidský kontakt a vnímáme je jen jako již zmíněnou recitaci, zatímco pověst třetí je postavena na dramatickém jednání, a také proto je nejpůsobivější. Objevil se i názor, že by mohlo být zajímavé, kdyby každou pověst inscenovali jinak – kdyby například ukázali postup od sborové recitace přes epické divadlo až k dramatickému konfliktu. V současné podobě je inscenace divadelně nevyjasněná a jen obtížně se dá pojmenovat její styl. Ale je jistě nesporné, že pověsti, a místní především, jsou pro děti vždycky zajímavým materiálem k inscenování - jak pro děti v souboru, tak jistě i pro jejich vrstevníky, které pak výsledek této snahy uvidí.
Od Jarmily Kratochvilové se členové poroty dozvěděli, že uvedené pověsti jsou v Třebíči nejznámější ze všech, a proto si je vybrali. A že si je vědoma toho, že první pověst o klášteru nemá tak velký dramatický potenciál, ale právě ta je pro Třebíč nejdůležitější. A tři kápě má Třebíč ve znaku.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':