Databáze českého amatérského divadla

Texty: SOPROVÁ, Jana: Festival studentských divadel v Divadle v Celetné – den první - Tři sestry; Bazén. AS 26.10.2012.

Zdá se, že umělecká skupina OLDstars, která pořádá už druhý Festival studentských divadel v pražském Divadle v Celetné, si s návštěvností lámat hlavu nemusí. Soudím podle toho, že na všechny tři dnešní kousky bylo plno, na Tři sestry dokonce přeplněno. A jak jsem náhodou zaslechla, někteří mladí diváci přišli, i když už inscenaci předtím viděli (někteří i víckrát).

To další produkce – Tři sestry – v provedení OLDstars v režii Tomáše Staňka má zřetelně vyšší ambice, a některé výkony jsou skutečně profesionální. Můžeme sice polemizovat s pojetím některých postav, ale díky mladému týmu (který na rozdíl od profesionálních inscenací) věkově odpovídá Čechovovým hrdinům má punc autenticity. Navíc, celá koncepce je velmi pečlivě propracována a detailně psychologicky jednotlivými herci zpracována. Po vzoru Stanislavského všichni hrají i ve chvílích, kdy nejsou přímo v zorném úhlu diváků, a je tedy zajímavé sledovat nejen to, co se odehrává ve světle reflektoru, ale i to, co probíhá kdesi v pozadí. Osobně mě nejvíce zaujal Andrej Matyáše Řezníčka, který dokázal svému smutnému hrdinovi dát neurotičnost rodinného mazlíčka, tak sledovaného a komandovaného svými milujícími sestrami, že se z toho až osypává a koktá. Když se pak dostane do vleku zprvu telecí Nataši (Mářa Hásková), už jen s tichým úžasem sleduje její přerod v suverénní domácí saň. Scéna, kdy s jedním miminem v náručí pohupuje kočárkem s dalším skvělým potomkem, je přímo esence rezignovanosti.

Do třetice se představil Ravenhillův Bazén, v provedení jiné skupiny OLDstars v režii Zuzany Malé. Skupina dívek s vyprávěcím textem bojovala statečně, ale byl to chvílemi boj nad jejich síly. Moc jim v tom nepomohla ani stylizace, kdy část textu odříkávaly do visícího mikrofonu. Navíc nebylo příliš jasné, komu příběh vlastně vyprávějí – divákům nebo sobě navzájem? I když je story o závisti a „nevinném“ hyenismu sama o sobě zajímavá, měl by soubor ještě zapracovat na přesnějším temporytmu a pointách jednotlivých situací.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':