Databáze českého amatérského divadla

Texty: Jičín, Historie divadelnictví v Jičíně - 11. část - 1937, 1938

Hana Fajstauerová:

1937
Nový rok začali ochotníci opakováním frašky Ryba a host třetí den v divadle Český ráj.
První novinkou byla Šamberkova veselohra Jedenácté přikázaní. Celá produkce proběhla na počest 60 - ti leté ochotnické činnosti Aloise Neslera a Hynka Hüttla. Slavnostního představení v úloze mistra Pecky se představil Alois Nesler, který měl zároveň i režii hry. Druhý jubilant se nemohl večera zúčastnit pro oční chorobu. Samotného Neslera přivítali diváci bouřlivými ovacemi, jakmile se objevil na scéně.
Další slavností letošního roku byla oslava 25letého trvání spolku J. K. Tyl ve dnech 22.–23. května. Jako slavnostní představení byla vybrána opereta o třech jednáních od J. Kubíka a D. Hallové Podzimní píseň lásky v režii J. Beneše.
Součástí oslav byla i jubilejní valná schůze. Po jejím skončení proběhlo odhalení pamětní desky J. K. Tylovi na náměstí na domě čp. 6 U Němců. Sál zde využil Josef Kajetán Tyl se svou divadelní společností v roce 1854. Zpěvácký spolek zazpíval Ochotnickou hymnu.
Tento rok se účastnil spolek Tyl soutěže Vojanova okrsku. V divadle Český ráj sehrál 16. června hru Franka Tetauera s názvem Diagnosa v režii MUDr. Josefa Mrňáka. Referáty v Novém směru i v Krakonoši se vyjadřovaly velmi pochvalně. Jedinou vadou na kráse všech představení bylo, že řada ochotníků mluvila velmi tiše a už od poloviny hlediště nebylo dobře rozumět.
Ve prospěch Podpůrného fondu legionářů a invalidů v divadle Český ráj sehrál spolek dne 5. listopadu veselohru od Mileny Balcarové Babička nekandiduje. Všechna místa v divadle byla vyprodána a scénu dvou domácností připravil A. Nesler. V hlavní úloze babičky zazářila paní Drbová.
Na Silvestra si spolek připravil v divadle Český ráj veselohru o třech jednáních od Jiřího Wernera U pokladny stál. Představení bylo nakonec ale odřeknuto pro úmrtí MUDr. Josefa Mrňáka.

---
Dne 22. prosince zemřel MUDr. Josef Mrňák, odborný zubní lékař, bývalý starosta města, předseda ředitelství jičínské spořitelny, předseda Družstva legionářů a válečných poškozenců, významný herec, čestný člen Spolku divadelních ochotníků J. K. Tyl, člen výkonného výboru Čs. národní demokracie, člen okresního školního výboru a mnoha dobročinných a kulturních spolků a korporací.
Josef Mrňák se narodil 15. prosince 1876 v Rožďalovicích ve velmi chudé rodině. Po vystudování jičínského gymnázia a lékařské fakulty v Praze byl lázeňským lékařem v Železnici, kde se stal společně s Věnceslavem Černým duší ochotnické scény. V roce 1907 přesídlil do Jičína jako odborný zubní lékař. Již v roce1910 se stal členem zastupitelstva. V letech 1926 – 1931 byl starostou města Jičína.
Jako výjimečný ochotník vytvořil řadu typických postav, jak vážných, tak především komických. Jako režisér nepustil na scénu nepřipravenou hru. Roku 1921 vznikla Intimní scéna, kterou založil a oddělil část nespokojených ochotníků od Spolku J. K. Tyl. Roku 1933 oba spolky opět splynuly.
Spolupracoval s legionáři při stavbě divadelní a biografické budovy „Český ráj.“ Z jeho popudu byl při tomto divadle zřízen fond na podporu nemajetných legionářů a invalidů. Jako neznámý dárce přispíval zejména na chudé žactvo jičínského gymnázia.
V den jeho pohřbu hořela na nárožích a stožárech od 9 do 12 hodin všechna světla a na městských budovách vlály od jeho úmrtí černé prapory.
----

1938
Jako první hru tohoto roku si spolek Tyl vybral do divadla Český ráj veselohru Jiřího Wernera U pokladny stál. Režie Šabaky a Pfeifera se snažila napodobit pražský vzor. Herci sklidili velký obdiv od zaplněného publika.
I tento rok sehrál spolek velmi málo představení. Druhým a posledním byla 21. října hra L. Boubelové Pohár, kterou ochotníci představili ve prospěch českých dětí uprchlíků ze zabraného území, při téměř vyprodaném divadle Český ráj.

Související Obrázky

Jičín, Tyl (1921-1933 Intimní scéna) Josef Mrňák, 1937
Jičín, Tyl, Podzimní píseň lásky, 1937
Jičín, Tyl, Podzimní píseň lásky, 1937
Jičín, Tyl, Podzimní píseň lásky, 1937
Jičín, Tyl, Podzimní píseň lásky, 1937
Jičín, Tyl, Podzimní píseň lásky, 1937


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Jičín, Tyl (1921-1933 Intimní scéna) Josef Mrňák, 1937