Databáze českého amatérského divadla

Texty: -ps-: Dačické kejklování 2012 suma sumárum – Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em). AS 13. 3. 2012 – činoherní

Druhým představením přehlídky byly Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em). Původní hra O. Šubrtové a M. Glasera napsaná pro venkovní prostor českokrumlovského otáčivého hlediště. I místní soubor z Dačic si ji vybral pro uvádění venku na nádvoří místního zámku. S přesunem na „kukátkový prostor“ se až na výjimky popral celkem statečně. Občas by stálo za to spolehnout se více na kouzlo divadla v tom smyslu, že není nutné nahrazovat delší přesuny (nutné při hraní venku) „realistickou“ pauzou, hudebním předělem či odchodem a okamžitým návratem postavy atd. Hra ani inscenace si nehraje na víc, než skutečně je. Spíše nežli o komedii jde o sled komediálních žánrových obrázků. Bulvární historický příběh využívající záměnu postav – Král za Hospodského – je přehledný, vkusný (na pokraji karikatury je pouze postava německé princezny a celá situace kolem ní) a cíl pobavit všechny přítomné se zdařil. Ke cti režie nutno říci, že na herce nenaložila více než unesou. Představitel hlavní dvojrole (Jan Bartošek) místy opouští ne zrovna organicky pevný text, ale jinak je jeho výkon velmi přesvědčivý. Obě role odděluje čitelně a bez zbytečných drobnokreseb. Inscenaci a jejímu temporytmu by nicméně prospělo rychlejší střídání jednotlivých výstupů. Úroveň ostatních herecký výkonů je lehce nevyrovnaná, nicméně ti lepší „neválcují“ ty horší a každý má v inscenaci své místo. Výborný výkon předvedla především představitelka hospodské Anny Eva Chňoupková.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':