Databáze českého amatérského divadla

Texty: LAZORČÁKOVÁ, Tatjana – ROUBAL, Jan: K netradičnímu divadlu. Praha, Pražská scéna 2003, s. 112-113.

DIVADLO POEZIE ODPM
(Šumperk)
Soubor vznikl v roce 1979 z iniciativy tehdejšího profesora gymnázia a neúnavného organizátora kulturního života ve městě Ctirada Medlíka. Jeho zřizovatelem se stal Okresní dům pionýrů a mládeže (ODPM), kde našel Ctirad Medlík po svém odvolání ze školství (v rámci normalizačních praktik) nové uplatnění. Zakládajícími členy se stávají převážně jeho bývalí studenti z Literárního kruhu, v rámci něhož vycházel na gymnáziu od roku 1970 školní časopis a současně byly připravovány pravidelné autorské večery a scénické adaptace poezie. Pořady vznikající v Literárním kruhu čerpaly z generačně blízkých autorů (Petr Skarlant, Michal Černík) a svou úrovní i charakterem se vymykaly běžným školním aktivitám. Iniciativa skupiny kolem Ctirada Medlíka získala věhlas také jako líheň recitátorů, kterými „dotovala šumperská škola“ Wolkrův Prostějov (Valerie Zawadská, Pavel Chalupa, Helena Chalupová aj.) S nejúspěšnějšími pořady se studenti prosadili na Šrámkově Písku 1973 – Poezie z beden (autorské pásmo Livie Švédové a Hany Krtičkové), na přehlídkách v Ostravě a Valašském Meziříčí – Imaginární milostný dopis (komponovaný scénický pořad z poezie Sergeje Jesenina a Mariny Cvetajevové).
Pod názvem Divadlo poezie ODPM uvedl soubor vlastní scénickou adaptaci poezie mladičké básnířky Markéty Procházkové Dívčička (1980), s níž se účastnil Wolkrova Prostějova. Aktivita souboru přešla plynule do vzniku divadla poezie PULS 81.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':