Databáze českého amatérského divadla

Texty: VRCHOVSKÝ, Ladislav: Třešťské divadelní jaro 2012. AS 2/2012, s. 29.

Třešťské divadelní jaro 2012

Letošní ročník přehlídky přinesl důkaz rostoucí úrovně výsledků práce neprofesionálních divadelníků žijících a tvořících na Vysočině. Soutěžní inscenace, a to i ty méně vydařené, ukázaly lepší úroveň v herecké práci, v práci s prostorem i v práci režijní, velmi vysoké kvality přinesla hudební složka soutěžních představení.

Vzhledem k počtu hracích termínů se letos nemohli zúčastnit úplně všichni zájemci. Organizátorům se však povedl dramaturgicky pestrý výběr z přihlášených soutěžních inscenací: přehlídka nabídla vedle muzikálu Noc na Karlštejně v provedení domácího souboru DS Karla Čapka Třešť i vážnou a společensky velmi aktuální hru Zlomatka M. Gelardiho v nastudování DS Zmatkaři Dobronín, na programu byl Čechovův Racek, kterého zahráli členové DS Domino Pelhřimov. S pohádkou Červená karkulka přijelo Divadelní studio V Brno. Druhý místní soubor, DS Jana Lišky Třešť, si vybral ne příliš kvalitní komedii V. Berana Dvě a dvě jsou tři, další komedií byla montáž z her G. Feydeaua sepsaná M. Junáškem pod názvem Neběhej tady nahá, kterou přivezli ochotníci z DS Stonařov.

DS Žďár nad Sázavou také přijel s vlastním autorským počinem – hra Šamani volně navazuje na předchozí titul, kterým byli slavní Světáci Z. Podskalského. Divadelní soubor Berani Brtnice se rozhodl pro hru W. Allena Central Park West a přehlídku uzavřela duchařská komedie N. Cowarda Rozmarný duch v provedení Divadelního spolku A je to! Počátky.
Rozpravy po představení, vedené způsobem, při kterém se zpočátku rozvine moderovaná beseda s diváky s cílem získat co nejvíce diváckých reakcí a hlavně jejich pocitových reflexí, následně pak tyto analyzovat v souvislostech s analýzou inscenace i samotného představení, si během několika let, co se k této praxi přistoupilo, získaly velký zájem publika i divadelních souborů.

To, že se neprofesionálním divadelníkům na Vysočině daří, zajisté souvisí s podporou od místní samosprávy. Na závěrečném večeru se mezi diváky objevil takový počet starostů a místostarostů z Třeště a okolních obcí, že přehlídka v tomto ohledu zcela jistě drží primát. Tento fakt je potěšitelný zejména proto, že letošní rok není ve vztahu ke komunální politice rokem volebním, jedná se tedy o jednoznačně projevenou přízeň vůči ochotnické činnosti, čehož si lze jen vážit a za což se sluší poděkovat.

Lektorský sbor ve složení J. Juráš, J. Hruška a L. Vrchovský mohl z letošního ročníku TDJ doporučit k postupu na národní přehlídky vzhledem k jejich kvalitám tři inscenace: Zlomatku (na Divadelní Piknik Volyně), Neběhej tady nahá (na Krakonošův divadelní podzim) a Červená karkulka (na Popelku Rakovník).

Ladislav Vrchovský

PS: Publikum se zájmem sledovalo nejen dění na jevišti, ale aktivně se zapojovalo i do rozprav a hodnotících besed poroty se soubory. Celá přehlídka byla organizačně a technicky zvládnuta bez problémů, což znamená jediné: divadelní soubory budou do Třeště i nadále jezdit s potěšením.

Když se mne Česká tisková kancelář ptala, v čem je regionální přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla, přehlídka her hraných dospělými dětem a přehlídka venkovských divadelních souborů Třešťské divadelní jaro v kontextu České republiky výjimečná, nemohl jsem bohužel jeden specifický fakt sdělit. Došlo k němu až po rozhovoru pro média, v průběhu závěrečného večera: Mezi hosty bylo tolik místostarostů a starostů okolních obcí, že podobným nakupením významných místních politiků na jednom místě při kulturní akci ochotníků se nemůže pochlubit žádná přehlídka v naší zemi. Skutečnost je chvályhodná mimo jiné také tím, že k ní došlo v roce, který není s pohledu místní samosprávy rokem volebním.

Podobného zájmu o kulturu, který je zároveň vyjádřením podpory zájmové aktivitě občanů v oblasti divadla, je nejen nutné si vážit, ale je zapotřebí za něj i poděkovat.
(lv)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':