Databáze českého amatérského divadla

Texty: SMOLKA, Ondřej: Setkání divadel - Malé jevištní formy 2013. AS 22.2.2013 - Experimentální, Studentské.

Setkání divadel - Malé jevištní formy 2013

Nové inscenace, vypilované dialogy, překvapivé závěry, herecké výkony hodny cen Thálie, známé i neznámé divadelní spolky, dlouholetí rivalové, ale i dobří přátelé a to všechno dohromady pod jednou střechou Kulturního zařízení města Valašského Meziříčí. V pátek 22. a v sobotu 23. března se zde totiž uskuteční další ročník festivalu amatérských divadel Setkání divadel – Malé jevištní formy 2013.

Setkání divadel – Malé jevištní formy probíhají na zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí už poměrně dlouhou dobu. Letošní ročník nese číslo 35 a amatérská divadla se budou opět snažit přesvědčit odbornou porotu o tom, že právě oni jsou ti, kteří si zaslouží získat postup na celostátní přehlídku. Členové poroty budou hodnotit jednotlivá představení, své názory přednesou divadlům a přítomným divákům na jednotlivých seminářích a v sobotu 23. března, na konci závěrečného semináře vyhlásí dvě nejlepší postupující divadla. Jedná se o postup na Celostátní přehlídku experimentujícího divadla Šrámkův Písek a Celostátní přehlídku studentských divadelních souborů Mladá Scéna v Ústí nad Orlicí.

Doporučení do celostátních soutěží nejsou jediné ceny, které odborná porota složená z dramaturgů, režisérů profesionálních divadel, divadelních teoretiků a pedagogů na závěrečném večeru udělí. Porota pečlivě sleduje také jednotlivé herecké výkony divadelníků a tomu nejlepšímu z nejlepších udělí originální skleněnou sošku z dílny Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí za nejlepší herecký výkon. Letos poprvé se budou moci do hodnocení zapojit i samotní diváci festivalu. Ti tak podle svého uvážení a svých pocitů mohou zvolit divácky nejoblíbenější divadelní představení celého festivalu. Nová udělovaná cena diváků nese jméno jednoho ze zakladatelů Malých jevištních forem pana Josefa Fabiána. Cena Josefa Fabiána je tak památkou na tuto nepřehlédnutelnou osobnost meziříčské kultury a místního divadelního života. A jak vlastně bude celé hodnocení probíhat? Tuto otázku zodpověděla dramaturgyně přehlídky Magda Siekliková: „Každý z diváků dostane při odchodu ze sálu kuličku, kterou vhodí do pro to určených bedýnek s čísly 3, 2 a 1 podle svého uvážení, zda se mu divadlo líbilo či nelíbilo. Výsledek bude vypočítaný průměrem a bude zajímavý, protože se tak porovná, jestli se diváci shodli s odbornou porotou nebo mají jiný názor.“

Soutěžní představení nejsou to jediné, na co se účastníci a diváci festivalu mohou těšit. Součástí Setkání divadel je i takzvaný doprovodný program, v rámci kterého letos v M-klubu vystoupí originální kladenská skupina Zrní a o afterparty se postarají Diskjockejové, dvojice tvořená Petrem Markem ze skupiny Midi Lidi a Johanou Švarcovou z kapely Kazety.

Dvoudenní divadelní maraton i sobotní doprovodný program je určen nejen účinkujícím, ale i široké veřejnosti a milovníkům klasického divadla a improvizace. Vstupenky je možno koupit v Informačním centru ve Valašském Meziříčí. Více informací naleznete na stránkách festivalu mjf.kzvalmez.cz a www.kzvalmez.cz. Uzávěrka přihlášek na festival je 25. února 2013.

Festival společně s Kulturním zařízením města Valašského Meziříčí pořádá NIPOS ARTAMA za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Fondu kultury Zlínského kraje, CS CABOT a města Valašské Meziříčí.

Ondřej Smolka
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':