Databáze českého amatérského divadla

Texty: iza: Festival Třešťské divadelní jaro začne 8.března. prvnizpravy.cz, 19.3.2013.

Festival Třešťské divadelní jaro začne 8.března

Celý jeden týden od pátku 8. března 2013 bude třešťský kulturní dům hostit prestižní akci Třešťské divadelní jaro 2013. 3.březen 2013 - 08:03
Novinkyvysocina.cz o tom informovala Michaela Marešová, vedoucí Odboru kultury a propagace MěÚ Třešť. Krajská soutěžní přehlídka amatérských divadel se bude konat již po dvaapadesáté v řadě. V termínu 8.-15. března se na divadelních prknech představí jedenáct amatérských divadelních souborů s jedenácti soutěžními představeními.

Na herecké výkony bude bedlivě dohlížet renomovaná porota. Předsedat jí bude Ladislav Vrchovský, novinář, publicista a divadelní kritik, dalším lektorem bude Třešťák Jiří Juráš, herec, dramaturg a režisér a posledním členem odborné poroty bude Jaromír Hruška, režisér a dramaturg divadla. Po všech odehraných představeních budou probíhat veřejné rozborové semináře.

První festivalový den zahájí místní divadelní soubor Jana Lišky. Poté zahrají ochotníci z DS Domino při DDM Pelhřimov první soutěžní představení Vratká prkna. Jedná se o hořkou komedii o životě herců. Vratká prkna nahlíží do světa divadla i lidských duší s trochu hořkou, malinko zlomyslnou, ale zároveň i goldflamovsky láskyplnou ironií. Přijďte se přesvědčit, že prkna, která znamenají svět, mohou být značně vratká. A přesto pořád lákavá…

Sobotní odpoledne bude patřit Třešťákům, kteří premiérově odehrají Popelku aneb Pohádku z babiččiny truhličky. S klasickou pohádkou o pracovité, krásné a hodné Popelce, o maceše a jejích dvou hloupých a fintivých dcerách se představí Divadelní kroužek při DS Karla Čapka Třešť. V ten den večer bude odehráno ještě jedno představení autora Vlastimila Peška. DS Vicena z Ústí nad Orlicí přijede s komedií Bylo nebylo aneb Jak Švédové L. P. 1645 marně Brno dobývali. Rozverná naučná fraška vypráví o marném dobývání Brna a vtipně glosuje překrucování dějinných fakt.

V neděli odpoledne doveze DS AJeTo! Počátky legendární ruskou pohádku Mrazík. Ta vypráví o pracovité Nastěnce, statečném, ale samolibém Ivanovi a lásce, která si poradí se zlou macechou stejně jako s mrazivým kouzlem berly mrazilky. Večer se vypravíme na Dovolenou po česku společně s DS Kroměříž. Tato komedie pojednává o společné plavbě dvou českých párů kolem řeckého pobřeží. Idylka prázdninové dovolené se ale záhy poněkud zvrtne a promění se v nefalšované peklo, ze kterého není úniku.

O pondělním večeru se na jevišti představí jihlavský NakopTyjátr. Tragikomedie Hřbitov slonů popisuje životní příběhy čtyř žen různého původu, které se přestěhují do penzionu na jihu Francie, odtrženy od reálného světa. Zvrat nastává, když jedna z žen penzion opouští a naznačuje, že život může být i krásný a únik před ním je pouze vnitřní lží a fikcí.

Úterní odpoledne bude scéna patřit pouze jediné herečce, a to Anně Fenclové z DS Jana Lišky Třešť s tragikomedií Promiň, Arnolde… Příběh vypráví o životu ženy, která ho celý prožila celý u divadla a sama sebe má za zneuznanou umělkyni. Večer se podíváme do Dámské šatny společně s herci Bystřického národního divadla z Bystřice nad Pernštejnem. V goldflamovské komedii se Setkáme se čtyřmi herečkami různého věku a takříkajíc oborů. Čtyři kolegyně, kamarádky a soupeřky. Prožijeme spolu s nimi dlouhé čekání na roli, vzrušující přípravu premiéry, každodenní rutinu repríz, ale hlavně jejich obyčejné a přece dojímavé osudy.

Tři dámy s pistolí, to je název situačně kriminální komedie, s kterou přijedou soutěžit ochotníci z DS Jindřicha Honzla Humpolec. Veselohra obrací naruby běžné pojímání generačních konfliktů mezi mladými a starými.

Čtvrteční dopoledne bude patřit nejmenším. Divadelní studio „V“ Brno zahraje autorskou pohádku Tři prasátka. Děti se společně s herci ocitnou v lese, kde prasátkům pomohou postavit domečky a ubránit se zlému vlkovi. O poslední soutěžní představení se postará DS Žďár ze Žďáru nad Sázavou. Těšit se můžete na cimrmanovské vyprávění o vzniku české národní hymny z pera Ladislava Smoljaka s názvem Hymna aneb Urfidlovačka.

Po odehrání posledního soutěžního představení rozhodnou lektoři o udělení cen, čestných uznání a o tom, který soubor nominují na národní přehlídky Divadelní piknik Volyně, Popelka Rakovník a Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou. Vyhodnocení festivalu proběhne v pátek 15. března od 19,30 hodin na závěrečném večeru, který bude v režii DS Karla Čapka. Mezi oficiálním slavnostním vyhlášením výsledků bude hrát kapela Klokočí.

Celé Třešťské divadelní jaro bude oživeno doprovodným programem. Návštěvníci zhlédnou obrazy žáků výtvarného oboru ZUŠ Třešť, které se budou týden po festivalu dražit. Každý večer před představením bude se ve foyer hrát živě na klavír, o hudbu se postará Luboš Vonka. Denně bude vycházet festivalový deník OKO, ve kterém budeme přinášet aktuální zpravodajství a fotoreportáže. Po každém představení mohou diváci v anketě zhodnotit, jak se jim představení líbilo. O závěrečném večeru předáme jednomu vylosovanému šťastlivci cenu diváka.

V předprodeji jsou cenově výhodné abonentní vstupenky na všechna představení. Abonentka poskytuje výraznou slevu na vstupném a zaručuje majiteli stálé místo. Další výhodou je to, že je přenosná. Může ji tak využívat celá rodina a přátelé. Cena abonentní vstupenky činí 400,- Kč. Rezervace a předprodej v Turistickém informačním centru Třešť, tel.: 567 234 567, rezervace také v Kulturním domě Třešť, tel.: 567 224 561. Vstupné na jednotlivá představení je 60,- Kč, děti zaplatí polovinu. Rezervovat vstupenky lze také online na www.vstupenky.trest.cz

(iza, foto: Město Třešť)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':