Databáze českého amatérského divadla

Texty: SUCHÁ, Michaela: Třešťské divadelní jaro dorazilo do svého finále (2013, výsledky). Regionální zprávy iRegiony Impuls, 17.3.2013.

Třešťské divadelní jaro dorazilo do svého finále

Ve dnech 8. – 15. března 2013 se konala dvaapadesátá divadelní přehlídka Třešťské divadelní jaro 2013.

Na této, třešťské, krajské soutěžní přehlídce amatérských divadel se během osmi dnů na jevišti vystřídalo jedenáct ochotnických souborů a diváci mohli zhlédnout jedenáct soutěžních představení. Amatérské divadelní soubory se snažily se svými hrami postoupit na další přehlídky. Osm z nich soutěžilo o postup na národní přehlídku činoherního a hudebního divadla Piknik Volyně, tři představení pro děti se ucházela o doporučení k postupu na Popelku Rakovník. Renomovaná porota pracovala ve složení Ladislav Vrchovský, Jiří Juráš a Jaromír Hruška. Tito lektoři rozhodli v pátek 15. března také o udělení cen a čestných uznání jednotlivým hercům účinkujícím na Třešťském divadelním jaru 2013.

Ceny, které předal senátor Miloš Vystrčil, získaliJana Hinkováza herecký výkon v postavě Popelky v pohádce Popelka aneb Pohádka z babiččiny truhličky,Jana Štěpánováza scénu k inscenaci hry Dovolená po česku,Klára Havránkováza herecký výkon v postavě Evy ve hře Dovolená po česku,Eva Čurdováza herecký výkon v postavě Louisy ve hře Hřbitov slonů,Ludmila Dostálováza herecký výkon v postavě Ludiviny ve hře Hřbitov slonů,Kateřina Krejčíza herecký výkon v postavě Kůzle ve hře Tři dámy s pistolí,Jiří Marešza herecký výkon v postavě Hudebního historika ve hře Hymna aneb Urfidlovačka,Lubor Blíženecza herecký výkon v postavě pražského žida Mareše ve hře Hymna aneb Urfidlovačka,Bohouš Salašza herecký výkon v postavě syna Josefa ve hře Hymna aneb Urfidlovačka aDivadelní spolek Žďár, o. s.za inscenaci hry Ladislava Smoljaka Hymna aneb Urfidlovačka.

Čestné uznání bylo uděleno a předáno místostarostkou města Evou PožárovouRomanu Lukášoviza herecký výkon v postavě Herce ve hře Vratká prkna,Jitce Tůmovéza herecký výkon v postavě Manželky ve hře Vratká prkna,Tomáši Nešporoviza herecký výkon v postavě Macechy v pohádce Popelka,Jarmile Petrovéza herecký výkon v postavě Babky Kláry ve hře Bylo nebylo aneb Jak Švédové L. P. 1645 Brno marně dobývali,pěveckému kvartetu souboru Vicena Ústí nad Orlicíza pěvecký výkon ve hře Bylo nebylo aneb Jak Švédové L. P. 1645 Brno marně dobývali,Janě Kráslovéza herecký výkon v roli Babky ve hře Mrazík, Radku Svobodoviza herecký výkon v postavě Viktora ve hře Dovolená po česku, Květě Přibylové za herecký výkon v postavě Ady ve hře Hřbitov slonů, Ludmile Musilovéza herecký výkon v postavě Chloé ve hře Hřbitov slonů,Petru Koploviza herecký výkon v postavě Fernandy ve hře Hřbitov slonů,Petru Soumaroviza hudební dramaturgii v inscenaci hry Hřbitov slonů,Anně Fencíkovéza pěvecký projev v monodramatu Promiň, Arnolde…,Zdeňce Kovářovéza herecký výkon v postavě Heliodory Tieckové ve hře Tři dámy s pistolí,Janu Kotlíkoviza herecký výkon v postavě Berta ve hře Tři dámy s pistolí,DS Jindřicha Honzla Humpolecza scénu v inscenaci hry Tři dámy s pistolí,Simoně Valčevskéza herecký projev v postavě Lízy ve hře Dámská šatna,Tomáši Královiza herecký projev v postavě Prvního prasátka ve hře Tři prasátka,Martinu Vicanoviza herecký výkon v postavě Ježka ve hře Tři prasátka,Jaroslavu Bučkoviza herecký výkon v postavě krejčího Jammerwella ve hře Hymna aneb Urfidlovačka,Marii Blažíčkovéza herecký výkon v postavě Mastílkové ve hře Hymna aneb Urfidlovačka,Pavlu Musiloviza herecký výkon v postavě ševce Kajetána ve hře Hymna aneb Urfidlovačka.

Doporučení na Divadelní piknik Volyně si odnesl jihlavský NaKop Tyjátr s dramatem Hřbitov slonů a Žďárští s Hymnou aneb Urfidlovačkou.

Během celého festivalu byl každý hostující soubor krátce po příjezdu na Třešťském divadelním jaru přivítán a dostal květinu a dort ve tvaru buřinky pana Tau, třešťského rodáka. Organizátoři souborům před představením přáli tradiční „zlomte vaz!". Po odehrání inscenací probíhaly rozborové semináře. Na jejich začátcích dostalo slovo publikum, poté hodnotili lektoři a na závěr se vyjadřovali zástupci spolků. Veškeré postřehy pak byly zapsány a otisknuty v deníku Oko, které přinášelo aktuální festivalové zpravodajství a fotoreportáže.

Na letošních jedenáct představení si našly cestu téměř dva tisíce diváků, průměrná návštěvnost jednoho představení se pohybovala okolo 170 hostů. Sál praskal ve švech nejen při pohádkových představeních, ale také třeba při Dovolené po česku, nebo Hymně aneb Urfidlovačce. Návštěvníci mohli po každém představení hodnotit jeho úroveň, po sečtení všech hlasovací lístků bylo rozhodnuto. Divácky nejúspěšnějším představením se stala Popelka aneb Pohádka z babiččiny truhličky, a tak si místní divadelní soubor Karla Čapka odnesl cenu v podobě dortu se znakem města Třeště. Během závěrečného večera byl vylosován i jeden šťastlivec, který diváckou anketu vyplnil. Získal dárkový koš plný dobrot. Bohužel tento divák nebyl přítomen na závěrečném večeru, a tak si majitel anketního lístku č. 795 může do konce března vyzvednout svůj dárek v kulturním domě.

Festivalové výsledky byly vyhlášeny v pátek 15. března 2013 na závěrečném večeru, jehož oficiální část byla částečně pod taktovkou místních ochotníků z DS Karla Čapka. Tato část se nesla v cirkusovém duchu. Chybět nemohla manéž, cirkusový ředitel Fintil, klauni a spousta dalších umělců. Během večera diváci zhlédli i čtyři krátká akrobatická vystoupení Cirkusu Mlejn. Mezi jednotlivými vyhlašovacími bloky zahrála i skvělá kapela Klokočí, která hosty bavila až do půlnoci písničkami 30. – 70. let.

Třešťské divadelní jaro by se neobešlo bez finanční pomoci Města Třešť, Kraje Vysočina, firem Podzimek a synové, PORR, KOOL Trading, spol. s r. o., Amar, spol. s. r. o., Amplus pro Object, spol. s. r. o., Achenbach – CZ, s. r. o., ICOM Transport, a. s., Glassartstudio Svatopluk Kasalý, Tiskárna KM Press, Maso – uzeniny Mareček k. s., partnery akce bylo Město Telč, Horácké divadlo Jihlava, DS Jana Lišky, o. s. Třešť, DS Karla Čapka, o. s. Třešť. Mediálními partnery Třešťského divadelního jara byly Jihlavské listy, Jihlavský deník Rádio Jihlava a Český rozhlas Region. Město Třešť děkuje všem sponzorům za podporu akce Třešťské divadelní jaro. Poděkování patří rovněž všem organizátorům, kteří se podíleli na festivalu.

Autor: Michaela Suchá - regionální zprávy iRegiony Impuls
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':