Databáze českého amatérského divadla

Texty: Hradec Králové, Gregar Alexandr, Město a (jeho) divadlo, informace o knize

Město a (jeho) divadlo...

Péčí Ústavu dramatické a scénické tvorby pražské DAMU, vydalo pod tímto názvem nakladatelství Kant (Karel Kerlický) Praha, publikaci Alexandra Gregara, dlouholetého organizátora Open Air programu při královéhradeckém mezinárodním festivalu Divadlo evropských regionů.

Obsahem publikace je hledání souvislostí mezi rozvojem Hradce Králové a rozvojem divadelních aktivit na jeho území. Dnes je město známé novodobou tradicí mezinárodních divadelních festivalů – svátků divadla, ne nepodobných dávným městských dionýsiím.

Autor se zabývá divadlem ve veřejném, urbánním prostoru a vztahem divadla k městské společnosti. A to - hypoteticky - od dob královny Elišky Rejčky (1288-1335). Rovněž se opírá o pozdější, již doložené zprávy o divadle jezuitském, v souvislosti s divadlem reflektuje vztah německého a českého živlu v Hradci Králové, resp. i měšťanské a vojenské society, která formovala místní společnost od konce 18. do poslední čtvrtiny 19. století. Připomíná působení Klicperovo, kočující divadla, ochotnické spolky, zabývá se vývojem rozmanitých divadelních aktivit až ke vzniku profesionálního divadla (1949) a poté do současnosti (do r. 2009).

Publikace přibližuje čtenáři prvních patnáct ročníků festivalu Divadlo evropských regionů a první desetiletí jeho Open Air programu. Autor se věnuje vlivu festivalu na současnou městskou společnost, jeho podílu na dobré jméno a marketingu města, uvádí množství odborných ohlasů, zabývá se také fenoménem festivalu jako specifického eventu.

Práce čerpá z dobových pramenů, z historické literatury, z novinových a tiskových zpráv. Doplňuje ji rozsáhlý zdrojový aparát, včetně soupisů inscenací, uvedených v hlavním programu i v Open Air programu v letech 1995-2009. Najde se tu každý, kdo v těchto letech v Hradci Králové vystupoval. Práce vznikla v rámci doktorandského studia na Divadelní fakultě DAMU.
300 stran textu, 78 fotografií.

Křest publikace v rámci 19. ročníku festivalu Divadlo evropských regionů v pátek 28. června 2013 v 18 hodin v Open stanu v Žižkových sadech v Hradci Králové.

Související Osobnosti

Související Obrázky

Gregar, Alexandr,  Město a (jeho) divadlo, obálka


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Gregar, Alexandr,  Město a (jeho) divadlo, obálka