Databáze českého amatérského divadla

Texty: JÍROVÁ, Kateřina: Slečna Dáša zahájila Loutkářskou Chrudim (Loutkářská Chrudim 28.6.2013). AS 29.6.2013-Loutkové.

Slečna Dáša zahájila Loutkářskou Chrudim

V pátek 28. 6. 2013 začal již 62. ročník Loutkářské Chrudimi. Pvním představením byla inscenace Dášeňka anebPsí kusy divadla Husa na provázku.

Letošní již 62. Loutkářskou Chrudim zahájila v pátek večer inscenace Dášeňka aneb Psí kusy brněnského divadla Husa na provázku. V inscenaci sice Dášeňka vystupuje, ale jedná se spíše o psí kusy Jiřího Jelínka, kterému zdatně sekunduje Anežka Kubátová.

Inscenace od své premiéry 8. 2. 2013 obrazila již třetí festival. Prvním byl pražský festival Dítě v Dlouhé, kde Dášeňka získala Cenu Vojty Šálka, druhým festivalem byla liberecká Mateřinka, kde získali cenu Jiří Jelínek a Anežka Kubátová za autorství, režii a herecké výkony.

Na Loutkářské Chrudimi Dášeňka žádnou cenu nezíská, neboť zde není soutěžní. Velký sál divadla Karla Pippicha nebyl pro představení úplně ideální, ale přesto ho oba herci, i za pomoci výkrytů, nejen svým osobním kouzlem, dokázali zkomornit. V Chrudimi vtípky jako „liberecké párky skoupil ředitel Doubrava“ nevyzněly tak dobře, jako na liberecké Mateřince.

Tvorbu Jiřího Jelínka není třeba na Chrudimi příliš představovat, udivující je však pro mě včlenění inscenace do „kamenného divadla“, byť tím divadlem je Provázek. Jelínek jednoznačně připravil svoji inscenaci, partnerkou je mu nyní profesionální herečka, a statutární divadlo Na provázku má inscenaci, o kterou se festivaly perou. Diváci se po představení rozptýlili po různých občerstvovnách, aby se po chvíli většina z nich sešla v zájezdním hostinci Modrá hvězda, která v Chrudimi neomylně stojí v každé cestě na ubytovnu.

Kateřina Jírová
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':