Databáze českého amatérského divadla

Texty: Přibyslav, RYDLO, Bedřich

Bedřich Rydlo

narozen: 9. května 1886 v Ústí nad Orlicí

zemřel: 20. března 1964 v Úsobí

Byl rodákem z Ústí nad Orlicí, kde dne 9. května 1886 spatřil světlo světa. Po ukončení povinné školní docházky absolvoval vyšší učitelské vzdělání. Již po roce 1905 sbíral své první kantorské zkušenosti na škole v nedalekém Pohledu. Později nastoupil na obecnou školu v dnešním Dobroníně. Po vypuknutí 1. světové války byl odveden na frontu. Sice se vrátil zpět již za několik měsíců, ale bez nohy. Znovu se zapojil se svou ženou do společenského i kulturního života ve městě. Ale nadešel rok 1939 a v Dobroníně, tehdy Německém Šicendorfu začalo být pro nadšenou sokolskou rodinu nebezpečno. Proto se spolu s manželkou a adoptovaným chlapcem, kterému dali jméno Aleš, přestěhoval do nedalekého Utína.
Později se přestěhoval do Přibyslavi, kde si nechali postavit malou vilku. Okamžitě se snažil zapojil do kulturního a společenského dění ve městě, které dovolovala tehdejší válečná doba. Jeho velkou láskou byly děti, kterým se obětavě věnoval jako učitel a vychovatel a pak loutky nebo historie.
Přátelil se s národním umělcem profesorem Josefem Skupou, který několikrát i s manželkou Bedřicha Rydla v Přibyslavi navštívil. Byl duší a významným činitelem celostátní přehlídky loutkářů v Chrudimi. Staral se a o chod místního muzea, psal městskou kroniku.
Pak jej v roce 1961 postihla další rána. Zlomil si nohu a strávil několik dlouhých měsíců v nemocnici. Tehdy se tehdejší vedení přibyslavského Sokola dohodlo, že by bylo slušné ho jet navštívit a předat mu děkovný dopis za všechnu tu práci, kterou pro kulturu a Sokol ve městě udělal. Jenže dobrá snaha se minula účinkem. B. Rydlo se urazil, že se s ním již nepočítá a že takto dostává elegantní vyhazov.
Rozhodl se spolu s manželkou, že odejdou do domova důchodců.
V roce 1963 prodali domek a zahořklý, nemocný s pocitem osamocení B. Rydlo i s manželkou odešel na začátku ruku 1964 do Domova důchodců v Úsobí. Dlouho tam ale již nepobyli.
Paní Anna Rydlová zemřela 16. února a její manžel o měsíc později dne 20. března 1964.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':