Databáze českého amatérského divadla

Texty: DRTINA, Michal / STROTZER, Milan: 62. LOUTKÁŘSKÁ CHRUDIM. Místní kultura 19.6.2013.

62. LOUTKÁŘSKÁ CHRUDIM
Autor: Michal Drtina/mis

CHRUDIM: Na přelomu června a července 2013 se uskuteční 62. ročník přehlídky amatérského loutkového divadla Loutkářská Chrudim včetně deseti odborných celotýdenních seminářů a tří dílen pro veřejnost.

Přehlídka je každoročně velkým svátkem a očekávaným setkáním milovníků loutkového divadla – oboru, který se u nás těší dlouhodobé tradici a stálému zájmu.

62. Loutkářská Chrudim se uskuteční ve dnech 28. června – 4. července 2013 v Pipichově divadle a dalších prostorách v Chrudimi.

Letošní přehlídce předcházelo 10 výběrových přehlídek, jichž se zúčastnila bezmála stovka dospělých a dětských loutkářských souborů ze všech krajů České republiky. Z těchto přehlídek vybraly odborné poroty do hlavního programu sedm inscenací přímo a dvacet dva inscenací doporučily k širšímu výběru. Z nich pak programová rada vybrala sedmnáct, které do programu zařadila. Diváci se tak mohou těšit na celkem 17 inscenací v hlavním programu, které doplní deset inscenací inspirativního programu, osm inscenací doplňkového programu, každodenní koncerty a mnoho dalších doprovodných akcí.

V šesti dnech přehlídky se mohou diváci setkat s 35 inscenacemi nejrůznějších forem a žánrů, určenými jak dětskému, tak dospělému publiku – s klasickými pohádkami i s experimen­tálními pokusy, které budou odehrány v 71 představeních. Další představení se uskuteční v rámci závěrečné pouti. Inspirativní program je v letošním roce obohacen o tři zahraniční inscenace. Dvě přiveze slovenské Bábkové divadlo Na Rázcestí z Banské Bystrice a jednu slovinské Loutkové divadlo z Mariboru.

Součástí přehlídky je také bohatý vzdělávací program. Letos se uskuteční 10 odborných seminářů vedených profesionálními umělci a špičkovými odborníky nejen z České republiky. Zahraničním lektorem je Simon T. Rann z Divadelní společnosti Philippa Gentyho z Francie. Tento svérázný umělec je ve společnosti Philippa Gentyho přes 17 let interpretem, hrál ve více než 700 představeních v 30 různých zemích. Pravidelně vede workshopy po celém světě a seznamuje na nich s technikou a postupy Gentyho divadla. Master Class Simona T. Ranna vznikl ve spolupráci s Budilovou divadelní školou/Budil Theatre School/CZ/.

Rozšíření se letos dočkala týdenní dílna pro veřejnost, ve které si budou moci zájemci za asistence zkušených loutkářů vyrobit jednoduchou loutku nebo celé loutkové divadlo.

Celostátní přehlídku amatérského loutkářství pořádají z pověření Ministerstva kultury České republiky NIPOS-ARTAMA Praha a město Chrudim pod záštitou Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu ČR. Finančně se na ní vedle ministerstva podílí město Chrudim, Pardubický kraj, sponzoři i sami účastníci. Místním pořadatelem je kulturní zařízení města Chrudimská beseda.

Program 62. Loutkářské Chrudimi 2013 [2]

Článek vložil Milan Strotzer dne: 19. Červen 2013 - 22:21
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':