Databáze českého amatérského divadla

Texty: -desetdeka-: Deset Deka Festival 2013 – 4.ročník (Náchod). AS 31.5.2013-Experimentální,Loutkové,Studentské.

Deset Deka Festival 2013 – 4.ročník

Přehlídka divadel spjatých se soubory DREJD, DREJG a Jiráskovým gymnáziem, kde to (asi) před už více než deseti lety začalo.

Deset Deka Festival 2013 – 4.ročník
Jiráskovo gymnázium s podporou Města Náchoda, jeho Kulturní a sportovní nadace a Královéhradeckého kraje přichází v červnu s dalším ročníkem dnes již poměrně rozsáhlého projektu. Po bok listopadových Náchodských Dnů poezie se v červnu postaví 4.ročník Deset Deka Festivalu – přehlídky divadel spjatých se soubory DRED, DREJG a Jiráskovým gymnáziem.

Ve svém čtvrtém ročníku Deset Deka Festival neopouští základní dramaturgickou linku a představuje současnou tvorbu souborů, jejichž kořeny pevně vězí v půdě Jiráskova gymnázia. Zahajovací akce (již 31.5.) proto v záznamech starších inscenací DREDu a DREJGu přiblíží cestu, jíž oba soubory šly v předchozí více než dekádě. Hned 1.června se v prostorách Městské knihovny Náchod představí současnost DREDu – performance Cyklop propojující současnou vážnou hudbu, antickou legendu i text Jaroslava Vrchlického. Sedmého června se k DREDu připojí jeho barokní odrodilci, nezbytní a tradiční účastníci Deset Deka Festivalu kuksko-pražsko-náchodští GeisslersHofco­moedianten s inscenací podle Carla Gozziho Láska ke třem pomerančům. Současnost studentské sekce by měli (dělají, co mohou, aby to stihli) 26.června zastupovat DREJGové poměrně bláznivým kabaretem Zni! Blá! Zni! Z podhoubí někdejšího DREDu vzešla i další inscenace Kavkazskéarabes­ky, s níž přijede 14.června do Krčmy Maštal soubor Teď, neváhej a leť, jehož zakládající členkou je exDREDka Karolína Valerie Plachá.

I tentokrát přizvali organizátoři některé hosty. Na četných přehlídkách a festivalech se DREDi i DREJGové potkávají s mnoha nejrůznějšími uskupeními, což se v letošní dramaturgii, v porovnání s předešlými ročníky, projevuje možná nejvýrazněji. Mnohokrát se potkali s českotřebovským souborem Triarius, který v pátek 21.6. v Divadle Pod zámkem náchodské ZUŠ zahraje svou verzi slavného textu i pozdějšího filmového scénáře Jana Porocházky Ucho. Někdejší trezorový film s Radkem Brzobohatým a Jiřinou Bohdalovou nabývá v poslední době na nové aktuálnosti, s dramatizací předlohy a jejím autentickým převedením na divadlo to v podání Triaria není jinak. Zvláštností letošní dramaturgie je pak půlící červnová sobota 15.6., která je kompletně loutkářskou. Inscenace loutkové soboty přivážejí spřátelené soubory z Jaroměře, Prahy, Chrudimi i Poniklé. A jedná se o skutečnou špičku tohoto divadelního druhu. Zlatá rybka Hanky Voříškové (výtvarné divadlo, které z hlíny, vody a trávy vytvoří před očima nový svět), Faust Tomáše Hájka (prastará faustovské meditace podle starých loutkářských textů ve spojení s již vysloužilou školní technikou) i jaroměřská rakvičkárna Hotel (mladistvá energie trestající s gustem sedm smrtelných hříchů) jsou tím nejlepším z loňského Jiráskova Hronova. Když se k nim ještě přidá jeden z vrcholů letošního hradeckého Audimaforu, Šrámkova Písku i Wolkerova Prostějova Uměl létat podle předlohy Karla Čapka a v podání Jakuba Maksymova, stojí před námi konfrontace nejvyšší kvality a nejrůznějších forem, která směle konkuruje i samotné Loutkářské Chrodimi.

Ojedinělý zážitek slibuje i letošní hudební součást Deset Deka Festivalu. Protože se DRED celou svou existenci pohybuje na hraně oficiality, kontroverzity, škatulkování , provokace … je 8. červen v Krčmě Maštal a undergroundová legenda DG 307 spojením velmi patřičným.

Od poezie k bigbeatu, od loutek k performance od čajovny ke knihovně je letošní Deset deka Festival křičícím divadelním Babylonem, který by neměl nejen náchodské veřejnosti uniknout. Dík za to patří ještě jednou Kulturní a sportovní nadaci Města Náchoda, Královéhradeckému kraji za jejich finanční pomoc, nešlo by to ale ani bez řady spolupracujících organizátorů a partnerů, kteří se do náročného podniku s Jiráskovým gymnáziem pustili.

Jmenovitě za Deset deka Festival děkujeme Alternativnímu čajovému klubu Poklop a náchodské Arše, Městské knihovně Náchod, Základní umělecké škole Náchod, Krčmě Maštal i tiskárně Integraf. Jim DESET DEKA FESTIVAL děkuje, je i všechny Náchoďany, a nejen je, zve!

-desetdeka-
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':