Databáze českého amatérského divadla

Texty: Čáslav, Theatrum mobile, STROTZER, Milan, Theatrum mobile Čáslav

THEATRUM MOBILE ČÁSLAV

Divadlo Theatrum mobile založil v r. 1982 Josef Tichý. Zřizovalo jej MěKS Čáslav. Poskytlo nevyužívaný sál, který si členové souboru za pomoci zřizovatele v druhé polovině 80. let zrekonstruovali. Josef Tichý začal sólovými pantomimickými výstupy za hudebního doprovodu Eduarda Stočese. Se zapojením dalších členů souboru došlo k odklonu od klasické pantomimy, a to zejména pro náročnost fyzické přípravy, kterou nebylo možné v podmínkách existence souboru realizovat na potřebné úrovni. Theatrum mobile se začalo ubírat cestou otevřeného pohybového divadla, v němž měly své místo i písně. Většinou byla představení koncipována jako série balckoutů, které sjednocoval konkrétní rámec. V r. 1988 zkoušel soubor svůj nový pořad ve velkém početním složení, ale nedostatečná technická úroveň řady členů divadla vedla k ukončení práce a k zúžení kolektivu na ty, kteří kladli na svou práci profesionální měřítka. Tento krok přinesl své ovoce. Anna Novotná o vystoupení souboru na přehlídce amatérské pantomimy v Branickém divadle v Praze v r. 1988 napsala: „Theatrum mobile, pantomimická skupina z Čáslavi, známá z litvínovských přehlídek amatérské pantomimy, již svou ,tváří´, která se stále vyhraňuje, ukázala nejen bohatý pohybový rejstřík, ale i jemnou hereckou práci v charakterech postav a detailní mimice gesta. Dokážou oproti ostatním souborům pracovat na vysoké úrovni s rytmem představení, méně s dynamikou pohybu.“
V r. 1988 se v Theatru mobile zrodila samostatná sekce, věnující se divadlu improvizace. Vedl ji Vladimír Krúpa (představení Změna programu). Až na tuto výjimku stál v čele uměleckého vedení po celou dobu existence souboru Josef Tichý, který činnost souboru ukončil v r. 1990 a počal se věnovat divadlu profesionálně.

Pořady a inscenace
1982 – Kapitoly z deníku Frankensteina mladšího (Pantomimické etudy)
1984 – Jednohubky
1985 – Dokumentární pořad. Účast na Festivalu amatérské pantomimy v Litvínově 1986.
1987 – Pochod
1987 – Jednohubky II. Účast na celostátní přehlídce Klubové tvorby v Olomouci 1988 a Ozvěnách klubové tvorby 1988 v pražském klubu V Řeznické.
1988 – Vladimír Krúpa: Změna programu. Režie Vl. Krúpa. Účast na 15. FEMAD v Libici n. C. 1988
1988 – Dobrý večer. Účast na přehlídce amatérské pantomimy v Praze 1988 a s částí pořadu a vybranými skeči z Jednohubek na Festivalu amatérské pantomimy v Litvínově 1989.
1989 – Účast na přehlídce Improligy v pražském Branickém divadle

Bibliografie
NOVOTNÁ, Anna: Neznámé známé Theatrum mobile. (Pohled do života pantomimického souboru.) AS 1990, č. 1, s. 18. 3 fota.
NOVOTNÁ, Anna: Přehlídka amatérské pantomimy v Branickém divadle. AS 1988, č. 9, s. 12.

Milan Strotzer
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':