Databáze českého amatérského divadla

Texty: -raK-: Vesmírná premiéra autorské pohádky v karlovarském Déčku. AS 26.10.2013-Aktuality.

Vesmírná premiéra autorské pohádky v karlovarském Déčku

Pohádka pro děti od 4 let o kometě spadlé na zem, o ohni za veliké vody a o lásce mezi pozemšťany i nebeskými bytostmi, poprvé v divadle Husovka v neděli 3. listopadu 2013.

Najít divadelní verzi pohádky, která by děti nenudila, zbytečně je nepoučovala a neurážela jejich inteligenci, je problém odpradávna. Některé soubory to řeší tím, že sáhnou po osvědčeném klasickém titulu, některé obléknou starší pohádku do nového hávu a některé se rozhodnou dětské představení postavit na jiných základech než na textu. Divadelní studio D3 mělo z tohoto hlediska štěstí – jeho členka Mirka Exnerová již napsala několik her pro děti (např. před lety inscenovanou Jak se Yburan nudil i pro dospělé (např. Spacákovej vandr). Tentokrát nabídla Vlasatici, originální příběh o kometě spadlé na zem, o ohni za veliké vody a o lásce mezi pozemšťany i nebeskými bytostmi.

Děj začíná ve venkovské hospodě. Prší – a hospodská, zvědavá dobrá duše, si popovídá maximálně se štamgastem Pláteníkem, který se chodí do hospody zašít před svou ženou Mášou, co je tak trochu čarodějnice. Pohodu a klid naruší vpád mladé dvojice, Šimona a Dáji – když se snažili sklidit seno před deštěm, slyšeli velkou ránu a viděli spadnout na zem ohnivou bytost. Byla to Vlasatice, kometa, kterou z nebe shodil její nepřítel Bleskul. Při pádu ztratila hřeben, bez něhož nemůže zpět na nebe… V režii Miroslavy Exnerové hrají zkušení členové souboru Eliška Huberová (Vlasatice), Jaromír Knechtl (Bleskul) a Jiří Hnilička (Les) spolu s nováčky Janou Hlávkovou (Hospodská), Radkem Exnerem (Pláteník), Lucií Miškovskou (Dája) a Jonášem Waloschkem (Šimon). Vesmírná premiéra v karlovarském divadle Husovka proběhne v neděli 3. listopadu 2013 v 15 hodin.

-raK-
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':