Databáze českého amatérského divadla

Texty: Zastávka u Brna, Loutkové divadlo TJ Sokol, Výzva 2004

Výzva: vzkřísíme loutky pro pobavení sebe i dětí?

Loutkové divadlo

Někteří z nás dostali od Michala Horáčka mailem výzvu, kterou stojí za to zvážit, proto ji s Michalovým souhlasem uveřejňujeme.

Nazdárek Kašpárek, slyšte (vlastně čtěte) všichni dobří lidé!


Po jemném nátlaku, který byl na mě vyvíjen z několika stran, padlo rozhodnutí znovu vzkřísit loutkové divadlo, které jsem za svých mladých let vedl v Omicích. Tam má také loutkové divadelnictví vcelku bohatou historii.

Již naši otcové a praotcové v Omicích pravidelně každý víkend hrávali v místním kinosále (kterýžto je už asi tři roky zbouraný) dětská představení s dřevěnými loutkami shora vedenými, tzv. marionetami. Tyto loutky jsou dnes již vcelku vzácné a mají již i značnou historickou hodnotu. Problém těchto loutek je ovšem ten, že jejich ovládání je poněkud složitější a pohyb na jevišti dosti omezený, alespoň z pohledu dnešních dětí, které jsou zvyklé na "akčnější" pohádky (dá-li se ještě o těch japonských slátaninách vůbec hovořit jako o pohádkách). Ale abych moc neodbíhal od tématu.

Po nějaké době jsme si díky naší píli a díky finanční pomoci od sponzorů nechali ušít loutky podle našich představ. Jedná se o loutky vedené spodem, tzv. mapeci. Neplést si, prosím, s maňásky, zájemcům mohu později objasnit rozdíl. Také máme k dispozici ještě několik zapůjčených loutek. Bohužel nádherná scéna a i několik loutek padlo za vlast při demolici části omické sokolovny, která proběhla bez našeho vědomí.


A teď tedy k jádru věci. Obracím se na vás s dotazem, chcete-li býti přítomni znovuvzkříšení loutkového divadla.

Moje představa je asi taková:

zkoušky by byly v sobotu (čas dle domluvy),
pro nácvik prvního představení by nám měli stačit čtyři zkoušky,
představení bychom sehráli v Omicích, Zastávce, případně i Rosicích,
hrát se bude pohádka Jak drak unesl princeznu,
pro zdárné (i rychlé) nazkoušení a uvádění této pohádky je potřeba alespoň 9 lidí.

Je mi jasné, že nikdo z nás nemá přebytek volného času a tudíž se nad tím opravdu zamyslete. Uvidíte, že to nakonec bude sranda.

K této pohádce mám i nějakou doprovodnou hudbu, kterou jsme kdysi dávno dávali s Petrou dohromady. S hudbou souvisí i jeden problém: dokážete někdo z MiniDiscu přepálit hudbu na CD?

Doufám, že se mezi vámi najde alespoň těch devět či deset nadšenců. Zatím jsou jistí: Michal (tedy já), Petra, Olda, Tomáš.

Ještě pro představu připojuji soupis osob, které v pohádce vystupují: Král, Kašpárek, Princezna Jasněnka, Honza, Princ Bohuslav, Rádce, Drak, Ježibaba a šnek. Již po přečtení postav musíte uznat, že by to mohla být legrace.

Vyzývám tedy všechny zájemce, aby se co nejdříve ozvali buď přímo mě e-mailem michhor@volny.cz nebo Tomášovi Kudelovi (kontaktní údaje zde)

Michal Horáček, 13. 1. 2004


Vyzýváme všechny, kdož jsou ochotni a schopni zcela se oddat věci pro zábavu jiných i sebe sama, ať neváhají! Za zkoušku nic nedáte, navíc určitě přijde vhod každá ruka, byť by na ní nebyla navlečená loutka.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':