Databáze českého amatérského divadla

Texty: STROTZER, Milan: Pohárek a Kandrdásek v bystřickém Divadle u Jelena. AS 26.2.2014-Činoherní.

Pohárek a Kandrdásek v bystřickém Divadle u Jelena

Divadlo u Jelena v Bystřici u Benešova se stalo v roce 2014 již podruhé místem konání oblastního kola přehlídky divadelních monologů a dialogů Pohárek SČDO a letos navíc i oblastního kola obdobné soutěže pro děti a mladistvé ve věku od 8 do 16 let nesoucí název Kandrdásek SČDO. Obě soutěže byly určeny zájemcům z Prahy a Středočeského kraje.

Činoherní V sobotu 22. února 2014 se v Bystřici sešlo celkem 12 soutěžících z průvodně 16 přihlášených. Početnější zastoupení měl Kandrdásek, v Pohárku vystoupily pouze 3, zato zkušené herečky se svými nastudovanými monology.

Sobotní dopoledne bylo věnováno soutěži Kandrdásek, jmenovitě 2 monologům a 3 divadelním dialogům. Kromě Tomáše Havlíka z Prahy, který si připravil monolog Chlestakovova sluhy Osipa z Gogolova Revizora, byli ostatní soutěžící z líhně Hany Trázníkové ze ZUŠ Biskupská z Prahy. Nutno konstatovat, že všechna jejich vystoupení ‒ 1 monolog a 3 dialogy ‒ prokazovala neotřelou dramaturgickou volbu a nespornou vybavenost mladičkých účinkujících. Představili se Legendou o bílym havranovi, kterou nechali posluchačům nahlédnout do říše Evenků, dále dialogem ze hry Pitvora alžbětinců Thomase Middletona a Williama Rowleye a dramatizací staroegyptské legendy Písně Tašerit, dcery Džedžeje, „dohlížitele v místě pravdy“. Právě Píseň Tašerit byla pro svou dramaturgickou objevnost a zaujatý výkon devítileté Anny Marie Hruškové v roli Tašerit vyslána do národního kola Kandrdásku do Brandýsa nad Labem.

Nepočetná účast dospělých v odpoledním Pohárku byla vyvážena kvalitou vystoupení. Marie Neradová z Bystřice si připravila monolog z Goldflamova monodramatu Biletářka. Růžena Dvořáková, rovněž z Bystřice, zaujala monologem Olympie Šestkrát do černého (Tabák a sůl) od Alda Nicolaje. Závěr patřil Marii Živné z Neratovic, která si pro své vystoupení zvolila monolog Společnice z monodramatu Viktorie Hradské Commedia finita. Růžena Dvořáková byla nominována k účasti na národní přehlídce Pohárek SČDO ve Velké Bystřici. Spolu s ní bylo doporučeno i vystoupení Marie Živné.

Každé přehlídkové vystoupení bylo reflektováno členy odborné poroty složené z dramaturga Východočeského divadla v Pardubicích Zdeňka Janála, scénografa Pavla Purkrábka z Prahy a odborného pracovníka NIPOS Praha Milana Strotzera. Povídání členů poroty s účinkujícími probíhalo v dělném a pohodovém duchu.

Bystřickou přehlídku připravila, její průběh organizačně a technicky zajišťovala a zároveň ji celou moderovala jediná osoba. Tou byl obětavý a neúnavný Pavel Němec, herec, režisér a autor místního souboru Banda, toho času také pracovník Městského úřadu v Bystřici u Benešova. Pavel Němec má mj. na starosti i místní Divadlo u Jelena, sice nevelký, leč velice příjemný a dobře vybavený divadelní stánek, jakoby stvořený pro přehlídky, jakými jsou Pohárek či Kandrdásek. Až se to patřičně rozkřikne, bude Divadlo u Jelena praskat ve švech.

Milan Strotzer
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':