Databáze českého amatérského divadla

Texty: MAREŠOVÁ, Michaela: Skončilo 53. Třešťské divadelní jaro (zde i výsledky). KDU-ČSL Vysočina 25.3.2014.

Skončilo 53. Třešťské divadelní jaro
Vložil/a Hosová, 25. Březen 2014 - 10:46
Ve dnech 14. – 21. března hostil třešťský kulturní dům třiapadesátou přehlídku amatérského divadla, nad kterou převzal záštitu Třešťák Vít Kaňkovský, poslanec Parlamentu České republiky. Soutěžního festivalu Třešťské divadelní jaro se v letošním roce zúčastnilo jedenáct divadelních souborů. Ačkoliv přehlídka není regionálně omezená, soutěžily především soubory z Kraje Vysočina. Diváci měli možnost zhlédnout jedenáct představení, z toho deset soutěžních. Bonusové dvanácté představení Plovárna bylo na programu poslední festivalový den během závěrečného večera.
Odborná porota, která pracovala ve složení Ladislav Vrchovský, Jaromír Hruška a Jiří Juráš, rozhodla o udělení cen, čestných uznání a o tom, který soubor doporučí na národní přehlídky Divadelní piknik Volyně, Popelka Rakovník a Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou. Pět souborů soutěžilo o postup na Národní přehlídku činoherního a hudebního divadla Piknik Volyně, dva na Národní přehlídku venkovských divadelních souborů Krakonošův divadelní podzim, tři soubory usilovaly o postup na Národní přehlídku her pro děti Popelka Rakovník. Vzhledem ke změně pravidel u těchto národních přehlídek nebylo možné z třešťského festivalu soubory nominovat, ale pouze doporučit.
Divadelní maraton zahájil DS Karla Čapka z Třeště, který se postaral o slavnostní zahájení festivalu. Po tomto ceremoniálu se odehrálo již první soutěžní představení. Diváci měli možnost zhlédnout Zimu pod stolem v podání Volyňského divadelního studia Vodvas, následovala hra Svatební košile v nastudování DS BEzMASKY při DDM Pelhřimov, dále dobronínští Zmatkaři dovezli komorní představení Dva. Čtvrté soutěžní představení, pohádku O pravdomluvné rybce, odehráli členové DS Jana Lišky z Třeště, následovala komedie (NE)lež v podání DS Ampulka z Třebíče, Jezinky a Bezinky zahrál DS Jindřicha Honzla z Humpolce, následovalo nesoutěžní představení Moje maminka, ve kterém se na malé scéně představila Eva Čurdová z NaKop Tyjátru Jihlava, dále brtnický spolek Bezchibi zahrál inscenaci Paní Fantomasová se zlobí. Program Třešťského divadelního jara pokračoval odehráním pohádky O Smolíčkovi, kterou přijeli zahrát členové Divadelního studia „V“ Brno, dalším představením byla Moje sestra Maryša, která byla na míru napsána pro DS Voživot Mladá Vožice a přehlídka byla ukončena Muži v offsidu, které zahrál DS Stonařov.
Poslední festivalový den byl tematický, nesl v duchu plovárny. Námět nebyl náhodný, protože mezi předáním čestných uznání a cen měli diváci možnost zhlédnout pohybově-cirkusovou humoresku Plovárna v podání (bra)Tří v tricku. K slavnostnímu otevření nové plovárny v Třešti vtipně pozvali Miloš Kameník a Tomáš Niederhafner, kteří připravili scénář a celý večer moderovali, o hudební podkres slavnostního vyhlášení se postaral Martin Mikeš. Závěrečný večer technicky zajišťoval DS Jana Lišky z Třeště. Po oficiální části programu následovala volná zábava s kapelou Jak chceš.
Během festivalového týdne navštívilo třešťský kulturní dům 1590 lidí. Při posledním soutěžním představení Muži v offsidu praskal sál doslova ve švech. Komedii o lásce nejen k fotbalu zhlédlo 350 návštěvníků. Všichni diváci měli možnost po odehraných představeních hlasovat v anketě a určit tak divácky nejneoblíbenější inscenaci. Tou se stala hra Dva, kterou odehráli Tereza Fialová a Vladimír A. Mátl z dobronínského souboru Zmatkaři. Ti diváci, kteří hlasovali, mohli získat cenu diváka. Tou se stal více jak šesti kilogramový potravinový koš, který si při závěrečném večeru na místě návštěvnice festivalu přebrala z rukou starosty města.
Město Třešť tímto děkuje všem sponzorům a partnerům za materiální a finanční pomoc. Z tohoto místa bych ráda poděkovala také kolegům z odboru kultury a propagace MěÚ a členům všech divadelních souborů z Třeště, kteří zajišťovali celý průběh festivalu. Děkuji také ZUŠ Třešť, která zajistila výstavu v sále kulturního domu. Poděkování směřuje také odborným lektorům, grafikovi Janu Morkusovi, fotografovi Martinu Čápovi, dopisovatelům Oka a všem, kteří se na realizaci festivalu jakkoliv podíleli.

Michaela Marešová
vedoucí OKP MěÚ Třešť

Odborná porota rozhodla o udělení čestných uznání, které zástupcům z divadelních spolků předala Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina a Eva Požárová, místostarostka města.

Čestné uznání bylo uděleno:
- Milušce Balouškové za herecký výkon v roli Florence ve hře Zima pod stolem
- Miroslavu Hadrabovi za herecký výkon v roli Dragomira ve hře Zima pod stolem
- Antonínu Mackovi za herecký výkon v roli Gríši ve hře Zima pod stolem
- Veronice Hanzálkové za herecký výkon v roli Milé ve hře Svatební košile
- Ladislavu Valešovi za režii hry Jima Cartwrighta Dva v nastudování DS Zmatkaři Dobronín
- Nikole Feitlové za herecký výkon v roli Alžběty Drbánkové ve hře O pravdomluvné rybce
- Michalu Tesařovi za herecký výkon v roli Vítka Klevetnického ve hře O pravdomluvné rybce
- Františku Holubovi za herecký výkon v roli Hynka Drbánka ve hře O pravdomluvné rybce
- Daniele Špundové za herecký výkon v roli Jasmine ve hře (NE)lež
- Zdeňce Kovářové za herecký výkon v roli Abby Brewsterové ve hře Jezinky a bezinky
- Ludmile Machyánové za herecký výkon v roli Marty Brewsterové ve hře Jezinky a bezinky
- Barboře Reichmanové za herecký výkon v roli Smolíčka v pohádce O Smolíčkovi
- Vítu Lichtenbergovi za herecký výkon v roli Pavla, bratra Maryši, ve hře Moje sestra Maryša
- Janě Svačinové za herecký výkon v roli Kači Strouhalové ve hře Moje sestra Maryša
- Ivanu Šulcovi za herecký výkon v roli Richarda Načeradce ve hře Muži v offsidu
- Kláře Štumarové za hudební složku ve hře Muži v offsidu

Ceny, jejíž podoba vzešla z dílny Svatopluka Kasalého, předával Vít Kaňkovský, poslanec Parlamentu České republiky a Miloš Vystrčil, senátor Parlamentu České republiky.

Ceny byly uděleny:
- DS BEzMASKY při DDM Pelhřimov za kolektivní výkon ve hře Svatební košile
- Janu Razimovi za herecký výkon v roli Milého ve hře Svatební košile
- Rudovi Motáň-Montymu za herecký výkon s přihlédnutím k hudební složce ve hře Svatební košile
- Tereze Fialové za herecký výkon v ženských rolích ve hře Dva
- Vladimíru A. Mátlovi za herecký výkon v mužských rolích ve hře Dva
- Michalu Dlouhému za herecký výkon v roli Teddyho Brewstera ve hře Jezinky a bezinky
- Dagmar Coufalové za herecký výkon v roli Ředitelky muzea ve hře Paní Fantomasová se zlobí
- Kateřině Pokorné za text a režii hry Moje sestra Maryša v provedení DS Voživot Mladá Vožice
- Martinu Maredovi za herecký výkon v roli Maryši ve hře Moje sestra Maryša
- Vlastě Chrenkové za herecký výkon v roli Matky Lízalky ve hře Moje sestra Maryša
- Luboši Kodysovi ml. za herecký výkon v roli Emanuela Habáska ml. ve hře Muži v offsidu
- Katce Kováčové za herecký výkon v roli Emilky Šefelínové ve hře Muži v offsidu

Odborná porota doporučila postup na Divadelní piknik Volyně DS Zmatkaři s hrou Dva. Na Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém na Jizerou doporučila postoupit v prvním pořadí DS Voživot Mladá Vožice s inscenací Moje sestra Maryša, v druhém pořadí DS Stonařov, který zpracoval Muže v offsidu.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':