Databáze českého amatérského divadla

Texty: MAREŠOVÁ, Michaela: Festival Třešťské divadelní jaro 2014 je za dveřmi. Novinkyvysocina.cz 12.3.2014.

Festival Třešťské divadelní jaro 2014 je za dveřmi
V pátek 14. března začíná v Kulturním domě v Třešti 53. ročník Třešťského divadelního jara, které je přehlídkou ochotnických divadelních souborů. Festival potrvá až do pátku 21. března. Přehlídku pořádá Město Třešť.

Z plakátu k festivalu12.březen 2014 - 19:00


Novinkyvysocina.cz o tom informovala Michaela Marešová, vedoucí Odboru kultury a propagace MěÚ Třešť. Nad Třešťským divadelním jarem 2014 převzal záštitu třešťský rodák Vít Kaňkovský, poslanec Parlamentu České republiky za KDU-ČSL. Letošní ročník nabídne divákům ke zhlédnutí celkem 11 titulů, z toho deset soutěžních a jedno nesoutěžní.

Po úvodní ceremonii bude odehráno první soutěžní představení, drama Zima pod stolem, které přiveze Volyňská kultura. Absurdní hra Rolanda Topora vypráví o emigrantovi Dragomirovi z východní Evropy, který žije v podnájmu u slečny Florence Michalonové – pod jejím stolem, kde šije boty. Je velice spokojený, protože se může dívat na její krásné nohy. Netrvá to dlouho a přijede za ním jeho krajan houslista Gritzka a nastěhuje se pod stůl k němu. Florence je překladatelka a její nakladatel Marc Thyl si ji chce vzít. Ona ovšem miluje Dragomira…

Sobotní odpoledne bude patřit DS BEzMASKY při DDM Pelhřimov, kteří odehrají Svatební košili. Erbenova balada vypráví příběh opuštěné dívky modlící se za svého milého, který odešel do ciziny a stále se nevrací. Žádá v modlitbách Pannu Marii, aby raději zkrátila její život, než aby ji nechala žít samotnou. Jednou za jasné noci jsou její modlitby vyslyšeny a její milý ji láká ven. Dorazí ke hřbitovu, kde si žena všimne, že její milý je vlastně živoucí mrtvola.

V sobotu večer dovezou dobronínští Zmatkaři komorní představení Dva. Jeden večer v jedné hospodě, jedna žena, jeden muž, spojeni příběhy několika hostů. Jeden den v hospodě, i tak by se dalo nazvat představení. Inscenace postupně odkrývá jemné mezilidské vztahy, které obsahují domácí násilí, touhu zemřít, někoho vlastnit či dokázat odpustit sám sobě…

Čtvrté soutěžní představení, pohádka O pravdomluvné rybce, je na programu v neděli odpoledne a odehrají ji členové DS Jana Lišky z Třeště. Když někdo chytne pravdomluvnou rybku, všichni kolem musejí mluvit pravdu. Rybáři Vítkovi skončí tahle kouzelná rybička na háčku, a co se bude dít pak? Na to se přijďte podívat do kulturního domu.

Nedělní večerní představení (NE)lež odehrají ochotníci z DS Ampulka z Třebíče. Jedná se o vlastní zpracování textu divadelní hry „Půjdeš mi za svědka?“ autora Jean-Luc Lemoina. Jak název napovídá, jedná se o hru vyprávějící o tom, jak si lidé navzájem lžou a že nic není takové, jaké se to na první pohled zdálo. Zdánlivě harmonický pár Mam a Lili má před svatbou. Co se ale stane, když požádají nejlepšího přítele Toma, aby jim šel za svědka?

Šesté představení bude odehráno v pondělí večer a nese název Jezinky a Bezinky. Divadelní soubor Jindřicha Honzla Humpolec zahraje černou komedii odehrávající se v milém a pohodlném domě v Brooklynu. Dvě starší elegantní dámy, sestry Abby a Marta Brewsterovy, příjemné a pohostinné slečny, zvou podobně staré pány na bezinkové víno, ale v této rajské pohodě se však dějí věci nadmíru podezřelé! Jejich životním posláním je konat dobro - ovšem pouze podle jejich vlastních představ. Jedná se o bláznivě morbidní pohádku pro dospělé, která je parodií na hrůzostrašné horory a dobová inscenační klišé.

V úterý odpoledne se na malé scéně představí Eva Čurdová z NaKop Tyjátru Jihlava v monodramatu Moje maminka. Příběh se točí kolem jedné ženy, která vzpomíná na svou matku a na útrapy života v Řecku ve válečném období 40. let 20. století. Vynikající představení zaujme svou komorní atmosférou, hloubkou a emocionálním vypětím a nepostrádá ani vkusný humor.

Brtnický spolek Bezchibi se představí v úterý večer s komedií Paní Fantomasová se zlobí. Jeden manželský spor může vyřešit jen loupež, a kdo bude úspěšnější, ten vyhrává. Když totiž Fantomas opakovaně nevynese doma smetí, dojde paní Fantomasové s manželem trpělivost. Je třeba rozhodnout, kdo je doma pánem, a nebyla by to tahle domácnost, aby se spor neřešil zločinem.

Středeční dopoledne bude patřit pohádce O Smolíčkovi a Divadelnímu studiu „V“ Brno. Smolíček Pacholíček vylíčí, jak ho jednou unesly Jeskyňky a táhly ho celým lesem až ke své jeskyni. Naštěstí cestou potkal spoustu kamarádů, kteří mu pomohli, a hlavně měl štěstí, že Jelen se zlatými parohy by ho nenechal Jeskyňkám napospas.

Předposlední soutěžní představení Moje sestra Maryša bude odehráno ve středu večer. Tato komedie byla před dvěma roky napsána pro DS Voživot Stará Vožice volně na motivy hry Aloise a Viléma Mrštíkových.

Ve čtvrtek večer budou mít návštěvníci možnost zhlédnout poslední soutěžní inscenaci. Divadelní představení Muži v offsidu odehrají podle literární předlohy Karla Poláčka stonařovští ochotníci. Přijďte se i vy podívat na komedii se zpěvy z fotbalového prostředí. Herci se pokusí zodpovědět věčnou otázku, zda jsou muži skutečnými pány tvorstva.

Poslední festivalový den pak na sebe můžete nechat dýchnout atmosféru časů minulých a podívat se na představení (bra)Tří v tricku s názvem Plovárna, pohybově-cirkusovou humoresku. Představení je volně inspirováno novelou Rozmarné léto Vladislava Vančury. Bra(tři) v tricku předvedou nejen akrobatický a žonglérský talent, ale i schopnost pracovat s dynamikou večera, s cirkusovou komikou a přítomností diváků. Představení využívající cirkusové disciplíny jako je žonglování, provazochodectví a párová akrobacie, bude možné zhlédnout ve dvou blocích, mezi nimiž bude probíhat předání čestných uznání a cen.

Diváci se mohou těšit nejen na zajímavá vystoupení účinkujících souborů, ale také na doprovodný program. V sále kulturního domu se budou vystavovat obrazy žáků výtvarného oboru ZUŠ Třešť, které se budou krátce po festivalu dražit. Dále nebude chybět živá hudba, denně bude aktualizována fotogalerie na webu města, po představeních se budou konat veřejně přístupné rozborové semináře, tradičně se bude hodnotit, jaká inscenace se návštěvníkům nejvíce líbila. Pro tento účel jsou vyrobené speciální vstupenky, které budou sloužit nejen jako místenka v hledišti, ale zároveň i jako hlasovací lístek.

Městská knihovna v Třešti připravila na březen řadu akcí

Na festival Třešťské divadelní jaro 2014 je možné zakoupit přenositelnou abonentní vstupenku za 400,- Kč, která zaručí stálé místo v hledišti na všechna představení. Vstupenky na jednotlivá představení stojí 60,- Kč a je možné si je rezervovat prostřednictvím webu zde, rezervace je možná také v Kulturním domě Třešť, tel.: 567 224 561. Předprodejním místem je Turistické informační centrum Třešť sídlící v Schumpeterově domě, tel.: 567 234 567.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':