Databáze českého amatérského divadla

Texty: -red-: Písek patřil experimentujícímu divadlu. AS 1.6.2014-Přehlídky a festivaly.

Písek patřil experimentujícímu divadlu

Poslední květnový víkend patřil Písek 53. celostátní přehlídce experimentujícího divadla. Festival nabídl za tři dny šestnáct různých inscenací, čtyři debaty o těchto inscenacích a bohatý sobotní doprovodný program Šrámkův Písek Písku. Zpravodaje ke stažení a výsledky najdete v článku.

Experimentální

Festival je určen divadelním souborům, které z hlediska obsahového či formálního překračují divadelní konvence i hranice uměleckých druhů. Představení mohli diváci zhlédnout v divadlech, v kulturním domě nebo na zimním stadionu a v kapli.

Podle Karla Tomase má Šrámkův Písek historicky silný podíl na vývoji tuzemské divadelní scény. Léta před rokem 1989, kdy se na festivalu objevovaly i soubory, které tehdejšímu socialistickému režimu nevyhovovaly, měla takovou zvláštní záštitu okresního výboru Svazu socialistické mládeže, a tím pádem na přehlídce prošlo ledacos, jelikož pod touhle nálepkou to nikdo moc nekontroloval. V minulosti na Šrámkově Písku vystoupil například i Ladislav Smoljak, brněnské Hadivadlo. Například Ivan Vyskočil se účastnil této přehlídky velice často.

Předvedené inscenace hodnotil v letošním roce lektorský sbor ve složení Jan Císař (teatrolog a pedagog DAMU), Alena Zemančíková (autorka, dramaturgyně a režisérka Českého rozhlasu), Vladimír Hulec (divadelní publicista), Jiří Adámek (divadelní režisér a autor, pedagog katedry ALD DAMU) a Ján Šimko (slovenský režisér, překladatel a dramaturg Slovenského rozhlasu.

Lektorský sbor se rozhodl doporučit na mezidruhovou přehlídku Jiráskův Hronov 2014 inscenaci Nazí souboru Buddeto!, Plzeň a inscenaci Gilgameš souboru Dřina a Papír, Lednice

a nominovat na mezidruhovou přehlídku Jiráskův Hronov 2014 inscenaci Kolektivní zážitek souboru FKK, Praha inscenaci Mamut, mamut souboru Divadlo Kámen, Praha a inscenaci V melounovém cukru DS Q10, Studia Divadla Drak, Hradec Králové

-red-

Soubory ke stažení
PDF Šrámkův Písek - brožura
PDF Zpravodaj Šrámkova Písku číslo 1.
PDF Zpravodaj Šrámkova Písku číslo 2.
PDF Zpravodaj Šrámkova Písku číslo 3.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':