Databáze českého amatérského divadla

Texty: KOHUTOVÁ, Petra: Premiéra Historek z fastfoodu 20. června na karlovarské Husovce. AS 9.6.2014-Aktuality.

Premiéra Historek z fastfoodu 20. června na karlovarské Husovce

Viliam Klimáček se několik let živil jako lékař-anesteziolog – ale Karlovarští ujišťují své příznivce a diváky, že jeho hry rozhodně nejsou spánkopudné. Spíše naopak. Jeho Historky z fastfoodu způsobily režisérce Anně Ratajské, hudebnímu režisérovi Petru Richterovi, autorovi výpravy Jiřímu Hniličkovi i představitelům jednotlivých rolí nejednu bezesnou noc – a o jednu noc, zdánlivě bezesnou a bez nočních můr, tady vlastně jde.

Činoherní

Historky z podsvětí Quentina Tarantina se letos dočkaly uvedení v remasterované verzi. A Historky z fastfoodu Viliama Klimáčka se dočkají premiéry v karlovarské Husovce. V režii Anny Ratajské je Divadelní studio D3 poprvé uvede v pátek 20. června 2014 v 19.30 hod.

Ve fastfoodu na periferii města personál očekává klidnou směnu. Podlahu vytírá Jenda, co nesnáší špínu a jí jenom jogurty, za pultem stojí Lucka, co schovává za kuchyní depresivního psa a těší se, jak si po šichtě zatrsá, v kuchyni dlí téměř neviditelná Veronika a okolo se potuluje Homles, co kdysi dělal hamburgery v Hamburku a teď vnucuje všem okolo čínské polívky. Jenomže zákazníci přicházejí, i když je do rána daleko, a tváří se, že nikdy neodejdou. Paní Marta hledající dceru, modelka Táňa čekající na letadlo z Amsterodamu, Petr shánějící parťáka pro džihád, DJ, který se pokouší probudit smysly, především sluch, o který přišel, a Neznámý, který… a to je vlastně jedno. Z přediva příběhů všech postav se skládá děj, který má do akčnosti daleko – ale přesto z něj tu a tam zasvítí něco, co vás na tomto místě a u lidí tohoto typu překvapí.

Režisérka Anna Ratajská se na první čtené zamýšlela: „Čas naší doby je překotný – ale tu a tam se zastaví, kde to nečekáme, třeba v rychlém občerstvení uprostřed noci. Je pak výhoda, že všechno – jídlo, pití, umění, vztahy – je na dosah ruky a umožňuje nám rychlou a nekomplikovanou konzumaci? A co se stane, až spotřebujeme všechno, co se nám nabízí?“

Hra byla vybrána jako dárek pro herce Jiřího Hniličku – neboť jím ztvárňovaná postava Homlese je nejen klíčová pro děj, ale i vynikající příležitostí pro rozehrání hereckých rejstříků kolegy a kamaráda, který v Déčku působí již 44 let. Kromě něho tančí mezi hamburgery Pavlína Ratajská (Lucka), Petr Johanovský (Jenda), Jana Havlíčková (Veronika), Lucie Miškovská (Táňa), Eva Šollová (Marta), Jaromír Knechtl (Petr), DJ (Martin Cirkl) a Petr Richter (Neznámý).

Petra Kohutová, dramaturg

Soubory ke stažení
JPG Plakát připravované karlovarské inscenace
JPG Jiří Hnilička jako Homles s režisérkou Annou Ratajskou
JPG Jiří Hnilička v roli Homlese
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':