Databáze českého amatérského divadla

Texty: VELIČKOVÁ, Lucie: Louny poeticky 20.-21. 4. 2013. Deník Dětské scény, č. 0., str. 13, 7.6.2013.

LOU NY poeticky 20. – 21. 4. 2013

Ministerstvo kultury pověřilo NIPOS-ARTAMA a NIPOS-ARTAMA pověřilo Městskou knihovnu v Lounech, aby ve spolupráci se spolkem LOUNŠTÍ LOUNSKÝM uspořádala krajskou přehlídku recitátorů do 15 let – Dětskou scénu 2013.
Touto větou vítala každou kategorii ředitelka lounské knihovny a hlavní organizátorka přehlídky, Dagmar Bahnerová. Po tomto oznámení se všem přítomným vždy ulevilo, neboť jsme věděli, že je o nás postaráno a můžeme se cítit bezpečně.
Recitátoři, pedagogové, organizátoři, rodiče, lektoři, vedoucí dětských seminářů strávili společně dva dny nabité poezií i prózou v příjemném prostředí lounské knihovny. Energii vydanou na sdělování i naslouchání jsme všichni průběžně doplňovali v kavárně, která je součástí knihovny a nabízí výborné zákusky s poetickými názvy.
Vždy po skončení jednotlivé kategorie mohli recitátoři o svém přednesu diskutovat s lektory. Každému lektorovi byla přidělena jedna místnost v knihovně. Nejlépe na tom byl jeden nejmenovaný člen lektorského sboru, kterému byla přidělena místnost nazývaná v knihovnickém žargonu „Lehárna“. Jak mu ji další dva nejmenovaní lektoři záviděli! Na lenošení ale během přehlídky stejně nebyl čas!
Lektorský sbor ve složení Eva Venclíková, Jan Andrle a Lucie Veličková zaujali tito recitátoři, kteří se představí ve Svitavách:
Ve 2. kategorii to byla Barbora Kohoutová. Zvolený text – Z deníku kocoura Modroočka od Jiřího Koláře – přesně odpovídal jejímu naturelu. Díky své bohaté imaginaci dokázala příběh přenést na diváka. Působila jistě a přirozeně, v přednesu se již nevyskytovaly dětské intonace.
Prózu Miloše Macourka O Kateřince si velmi vhodně vybrala další recitátorka II. kategorie, Barbora Prokůpková. Bára rozvážným tempem rozkrývá posluchačům příběh o Kateřince, velmi nenásilně vtahuje posluchače do příběhu, který zakončí jasně sdělenou pointou.
O tom, že 2. kategorie byla opravdu silná, svědčí, že lektorský sbor doporučil na postup i recitátora Petra Slámu, a to hlavně pro zajímavý dramaturgický výběr, ze kterého je zřejmé, jakou oblibu chová Petro k české historii. Jeho interpretace textu Ilji Hurníka Turnaj byla přesvědčivá a svoji radost sdílel s diváky.
Ve 3. kategorii se objevil další text Ilji Hurníka Plíčky. Recitátor Dušan Sárička skvěle kontaktoval posluchače, jemně a přesně charakterizoval jednotlivé postavy a se svébytným nadhledem dovedl text k zábavné pointě.
Recitátorka 3. kategorie Magdalena Trajerová si zvolila méně známou pasáž ze známe knihy Ireny Douskové Oněgin byl Rusák. Úprava textu byla citlivá a logická. Dokázala si v něm najít osobní výpověď a divákovi ji sdělit. Velmi příjemný byl její smysl pro nadhled a sebeironii.
Lektorský sbor se shodl, že Eliška Floriánová, recitátorka 4. kategorie, velmi dobře zvládla první text – Jak jsme vlastně přišli k mstivý Soně. Recitátorka pracovala s nadsázkou a velmi přesně vystihla stylizaci hlavní postavy.
Marian Palla – Jak udělat z babičky motýla. Tento text pojal Vojtěch Hubatka, také recitátor 4. kategorie, jako návod. Tato zvolená koncepce mu výborně vychází, skvěle pointuje, rozesmává posluchače a komunikuje s nimi, a zároveň předává osobní výpověď o klučičí lásce ke své babičce.
Byli jsme opravdu rádi, že Ministerstvo kultury pověřilo NIPOSARTAMA, a NIPOS-ARTAMA pověřilo Městskou knihovnu v Lounech, aby ve spolupráci se spolkem LOUNŠTÍ LOUNSKÝM uspořádala tuto přehlídku, protože jinak bychom nemohli prožít tak poetický víkend! Za to patří díky hlavní organizátorce Dagmar Bahnerové a jejím skvělým spolupracovníkům – Věrce Pokorné, Marcele Langrové, Ondřeji Kuncovi, Rosťovi Glazerovi a Anně Bahnerové.
Lucie Veličková

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':