Databáze českého amatérského divadla

Texty: DOLEŽAL, Tomáš: Přehlídka dětských recitátorů Uherské Hradiště, 9. 4. 2014. Deník Dětské scény, č. 0., str. 31, 13.6.2014.

PŘEHLÍDKA DĚTSKÝCH RECITÁTORŮ
UHERSKÉ HRADIŠTĚ, 9. DUBNA 2014

Přehlídka dětského sólového přednesu Zlínského kraje se uskutečnila na půdě gymnázia v Uherském Hradišti. Jejím pořadatelem byl místní Dům děti a mládeže. Zastupovala jej zde na a celé organizaci a realizaci přehlídky se také lvím dílem podílela paní Martina Dörrová. Z pohledu poroty se této úlohy zhostila na výbornou.
Stručně k výstupům v jednotlivých kategoriích:
1.kategorie
U interpretů překvapivě převládaly delší prozaické texty plně adekvátní jejich věku a vybavenosti (Mrázková, Fischerová…). Mezi poezii zaujal neobvyklý výběr (autoři předloh např. Skácel, Jirous, Nikl), i zde plně korespondující momentální úrovni vybavenosti jednotlivých recitátorů. Porota ocenila výstup Ester Kocábové, který nad jinými vynikal osobitou hravostí a kultivovanou interpretací. Celková vysoká úroveň všech výstupů v této kategorii je příjemných příslibem do budoucna, kdy to může už být spojeno i s postupem do národního kola.
3. kategorie
I zde příjemně překvapila vysoká úroveň vybavenosti recitátorů a tvořivá a kultivovaná interpretace širokého spektra textů (Prévert, Burian, Nikl, Steklač, Skácel, Frynta, Bezděková…). Škoda jen, že nepříliš vhodný výběr druhých textů (např.: oba texty velmi podobné, nedostatečná příprava na druhý text) nemohl u některých interpretů lépe ukázat i rozmanitost a osobitost jejich projevu. Při obou výstupech diváky i porotu zaujal Štěpán Válek (P. Bichsel Zachar nechává pozdravovat a V. Dyk Hoch, který stůně) a zasloužil si tím nominaci na národní přehlídku.
Porota 1.a 3. kategorie pracovala ve složení Alžběta Kynclová – herečka Slováckého divadla v Uherském Hradišti, Roman Švehlík učitel ZUŠ Uherský Brod Bojkovice a Tomáš Doležal – vedoucí Studia dramatické výchovy Labyrint - pracoviště SVČ Lužánky v Brně, autor této stručné zprávy Tomáš Doležal
2. a 4. kategorie
Z druhé kategorie postoupili dva chlapci: Jakub Vrána a Kryštof Švehlík. Kryštof byl porotou charakterizován jako bezprostřední vypravěč, vyprávějící Macourkův text O Kryštůfkovi, který se schoval v mixéru s lehkostí a zaujetím. Zato Jakub byl oceněn za velký cit a pochopení pro text Úplně nejkrásnější věc od Daisy Mrázkové.
Čtrvtá kategorie zde zůstala bez postupu.
Porotou pro třetí a čtvrtou kategorii byli Václav Klemens z Divadla loutek v Ostravě; Olga Pernická, učitelka z Valašského Meziříčí a pedagožka Marta Reissnerová z Valehradu.
z evidenčních listů
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':