Databáze českého amatérského divadla

Texty: Příchovice, o. Plzeň-jih, Ochotníci slaví 105 let i objevem vzácné opony – leden 2015

Příchovice – Padesát šest let ležely v zapomnění na půdě bývalého hostince v Příchovicích pět metrů dlouhá a tři metry široká malovaná opona spolu s malovanými kulisami. Obojí z roku 1925.
Ochotníci z Příchovic je objevili letos a nutno říct, že nález nemohl přijít v příhodnější dobu. Jejich spolek Buřina totiž na nadcházející víkend chystá velké oslavy 105 let amatérského divadla v obci.

Historii příchovických ochotníků začal v roce 1910 psát Zábavní a divadelní spolek Tyl. „Od toho roku do roku 1958 v obci vedle sebe působily hned tři divadelní spolky. Každý z nich měl zázemí v jednom z místních hostinců. Spolek Tyl měl jeviště U Hodinářů, spolek hasičů zase U Kutků a spolek DTJ v sále U Stočků, kde se později hrála také loutková představení. Po roce 1958 se ale v Příchovicích dlouhých 53 let nehrálo. Na tradici v roce 2011 navázal náš spolek," říká principál Buřiny Ludvík Pouza.

Přes tuto poměrně bohatou tradici se do dnešní doby nedochovalo mnoho připomínek někdejší slávy příchovického divadla. Nález na půdě to změnil. „Měli jsme jen pár zažloutlých fotografií, jednu pokladní a jednu protokolární knihu a pár scénářů. Pamětníci téměř nejsou a od těch žijících jsme věděli, že žádné kulisy se dochovat nemohly, vše se ničilo. Ani majitel bývalého hostince dnes už nežije, a proto byl nález opony a kulis pro nás velkým překvapením," dodává Pouza.
Z opony byli všichni doslova v úžasu. Nejen z jejího krásného provedení, ale také z toho, jak zachovalá je. Ani kulisy znázorňující les, selská stavení a kostelík nejsou v úplně špatném stavu. Rozhodně ne na to, že je spolek hasičů nechal vyrobit před devadesáti lety.

Podle starostky Pavlíny Nohavové by si opona i kulisy zasloužily zásah restaurátora. „Zatím nemáme místo, kde by mohly být trvale uloženy a vystaveny," tvrdí.
Kdo ale přijde v sobotu 17. 1. s divadelníky slavit, uvidí všechno v plné kráse.
Sobotní oslava připomene celou divadelní tradici. Pomůže jí s tím také nová publikace Za oponou, jejíž křest bude jedním z hlavních bodů programu. „Zájemci budou moci v kulturním domě vidět výstavu dobových i současných fotografií, kulis a rekvizit. Otevřena bude od 13:00 do 17:00 hodin.
V 17 hodin začne slavnostní program, křest zmíněné publikace a jako vyvrcholení premiéra pohádky Výměna princezen," zve starostka.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':