Databáze českého amatérského divadla

Texty: Příchovice, nález opony, portálu a kulis z 20. let 20. století, 2014

http://burina-prichovice.webnode.cz/
Pět metrů dlouhá a tři metry široká malovaná opona z roku 1925 byla spolu s téměř dvěma desítkami malovaných kulis ze stejného roku objevena na půdě bývalého hostince v Příchovicích. Tam ležela v zapomnění 56 let.
„I přes to, že v Příchovicích má ochotnické divadlo bohatou tradici, nedochovalo se na tu dobu mnoho. Jen pár zažloutlých fotografií, jedna pokladní a jedna protokolární kniha a pár scénářů. Pamětníci téměř nejsou, a od těch, co dodnes žijí jsme věděli, že žádné kulisy se nemohly dochovat, jelikož se vše vyvezlo, zničilo, a nebo spálilo. Nežije dnes ani majitel bývalého hostince. Proto byl tento nález pro nás velkým překvapením,“ říká principál současného divadelního spolku Buřina Příchovice Ludvík Pouza.

Kulisy ležely na půdě, do které zatékalo, pod sutí, nánosy prachu a harampádí. Opona tam byla stočená a ležela na několika trámech.

„Teprve když jsme vše snesli, viděli jsme poměrně slušně zachované kresby. Oponu jsme pak poprvé roztočili v pondělí 12. ledna 2015 ve 13.14 hodin. Byly jsme doslova v úžasu, v jakém stavu opona je a co je na ní vlastně nakresleno,“ popisuje historický okamžik starostka Příchovic Pavlína Nohavová /Nez./

Kulisy a opona jsou z roku 1925, kdy si je nechal společně s jevištěm vyrobit dramatický odbor hasičů. Jeviště a konstrukce zhotovil truhlář Josef Kydlíček za 1100 kč včetně materiálu, kulisy a oponu pak namaloval malíř Amerling. Na oponu a kulisy se potřebovalo 410 m plátna. To bylo nakoupeno v Náchodské prodejně v Přešticích - 1 m za 11,50 kč. Celkové náklady na jeviště a kulisy činily 2695 korun. Jeviště bylo v sále hostince U Kutků, kde měl spolek hasičů své zázemí. Tam také měly kulisy i opona v dubnu 1925 premiéru při hře Lešetínský kovář. Tedy před devadesáti lety. Peníze na pořízení jeviště a kulis hasiči sehnali tak, že udělali sbírku mezi členy a majetnější členové spolku peníze půjčili s tím, že jim budou spláceny výnosy z představení. Když byl hostinec U Kutků uzavřený, přestěhoval se divadelní spolek hasičů do sálu hostince U Hodinářů, kde hrál až do roku 1958. Poslední hrou bylo představení „Slovo má babička“. Pak se vše sbalilo a uklidilo na půdu, až na kulisy i oponu lidé zapomněli.

Co s kulisami a oponou bude dál, zatím nikdo neví. „Určitě by si kulisy i opona zasloužily zásah restaurátora. Zatím nemáme, kde by mohly být trvale uloženy a vystaveny,“ sdělila starostka.

V sobotu 17. ledna v Příchovicích ale slaví 105 let od založení prvního divadelního spolku, kterým byl v Příchovicích spolek Tyl. Bylo to v roce 1910. Touto oslavou chtějí příchovičtí vzdát hold všem, jenž se v obci kdy divadlu věnovali a nebo věnují. Lepší dárek k výročí v podobě historického nálezu si však ani přát nemohli.

Kulisy i opona budou vystaveny v kulturním domě od 13 do 17 hodin, kde budou k vidění také současné i historické fotografie a kostýmy. Od 17 hodin pak současní ochotníci sehrají pohádku Výměna princezen.

Technické údaje:

Dřevěné kulisy v rámech jsou o rozměrech 100 x 255 cm a jsou malované oboustranně. Znázorňují z jedné strany les a z druhé pak selská stavení a kostelíček. Podobné to je se samostatnými plátny, jenž znázorňují les , most a zvoničku Ty mají rozměry 100 x 255 cm a dají se rolovat, dvě plátna znázorňující závěs opony pak mají rozměr 75 x 255 cm a jsou malované z jedné strany.

Dochoval se i portál jeviště o rozměrech 116 x 350 cm – Jde o dva kusy – levý a pravý - na každém kusu je anděl s mečem nebo ohněm a trumpetou. Na čele portálu o rozměrech 63 cm x 490 cm, je znak hasičů a nápis Vlasti ku oslavě, bližnímu ku ochraně.

Opona má rozměry 270 x 470 cm, je stáčecí na dřev a je na ní vyobrazen historický výjev z českých dějin.

Další dřevěné konstrukce různých velikostí a bez maleb obsahují dveře a okna.

http://burina-prichovice.webnode.cz/

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':