Databáze českého amatérského divadla

Texty: DOUBRAVOVÁ, Jitka: Festival Poezie na rynku - program. AS 17.3.2015.

Festival Poezie na rynku - program

Regionální postupové přehlídky amatérského divadla v Plzeňském a Karlovarském kraji začínají! Občanské sdružení JOHAN, centrum pro kulturní a sociální projekty, se svými aktivitami neomezuje pouze na město Plzeň. Jako každý rok, tak i letos připravil JOHAN pro Plzeňský a Karlovarský kraj čtyři regionální přehlídky v několika oborech – v Klatovech (festival uměleckého přednesu, divadla poezie a pohybového divadla), v plzeňských Skvrňanech (loutkové divadlo), Plasích studentské a experimentující divadlo) a v Dobřanech (dětské divadlo).

Krajské postupové přehlídky | Poezie

„Cílem projektu je pokus o vytvoření kontaktní platformy pro místní kulturu v Plzeňském kraji. Dveře jsou samozřejmě otevřeny i do širšího okolí, tradičně spolupracujeme s lidmi i institucemi Karlovarského kraje. Jde nám především o vytvoření sítě vzájemné informovanosti, o propojení lidí a institucí angažujících se v místní kultuře. Klíčovým úkolem je praktická podpora regionálního a komunitního umění., vysvětluje Roman Černík, umělecký ředitel JOHANu. „Divadelní přehlídky nejsou jen o soutěžení, ale spíše o spolupráci, tvůrčím setkání, vzájemné inspiraci a motivaci v umělecké práci,“ doplňuje koordinátorka přehlídek Jitka Doubravová. Regionální přehlídky jsou postupové, tedy s výběrem na národní festival.

Festival Poezie na rynku; 17.-22. březen 2015
Poezie na rynku je přehlídkou toho nejlepšího z uměleckého přednesu a divadla poezie s výběrem na národní festival Wolkrův Prostějov. Na přehlídku je přihlášeno 25 recitátorů a 8 soutěžních představení, jedno představení je inspirativní (Petr Váša). Odborná porota zasedne ve složení Alena Zemančíková, Renata Vordová, Jakub Doubrava a fyzický básník Petr Váša. Nedílnou součástí přehlídky je recesisticko – poetická soutěž „O putovní schránku Jiřího Wolkra“.

Letos se podařilo připravit také zajímavý doprovodný program. Zmínit musíme rozhodně literáta, skladatele, performera a výtvarníka Petra Vášu, který nám představí originální umělecký žánr – fyzické básnictví. Dále pak jazzovou zpěvačku, skladatelku, spisovatelku a milovnici poezie Janu Koubkovou.

„Festival poezie je naší nejstarší přehlídkou. První ročník se uskutečnil v březnu 1999 na zámku v Nečtinách. Po třech nečtinských ročnících bylo hostitelem Stříbro a pak nás přijaly Klatovy. Zde jsme pod novým názvem Poezie na rynku již po dvanácté“, vysvětluje Roman Černík. Poezie na rynku je příležitostí k setkání interpretů literárních textů, ke konfrontaci tvůrčích výsledků a postupů, ke vzájemné inspiraci, výměně názorů a zkušeností a ke vzdělávání účastníků. Posláním přehlídky je také podpořit zájem pedagogů, studentů a širší veřejnosti o literaturu a její tvůrčí interpretaci, iniciovat a obohacovat další dění a aktivity v oblasti uměleckého přednesu.

PROGRAM
Pátek 20. března (SDS Klatovy)
19:00 – slavnostní zahájení přehlídky 1. soutěžní představení V mém stínu (Hyper Čiper)
19:30 – inspirativní představení – Fyzické básnictví (Petr Váša) – Průřez historií originálního uměleckého žánru spojujícího poezii, hudbu, divadlo a prvky výtvarného umění v neobvyklou syntézu. Pořad zakladatele nového uměleckého žánru „fyzické básnictví“, brněnského hudebníka, zpěváka, performera a výtvarníka v jednom.
21:00 – 2. soutěžní představení – Kamarádky (Kropuchy)

Sobota 21. březen (SDS Klatovy)
09:30 – přednes I. a II. kategorie
16:00 – 3. soutěžní představení Má J. (Mladá scéna)
17:30 – 4. soutěžní představení Romance pro křídlovku (Inovace bez legrace)
19:00 – 5. soutěžní představení – Krokodýl (Hop-Hop)
21:00 – 6. soutěžní představení – Na dva kroky (Tyan)
22:00 – Zakončení dne v divadelním klubu poštovní schránka Jiřího Wolkra – stěžejní soutěž o prestižní putovní cenu

Neděle 22. březen (SDS Klatovy)
09:30 – 7. soutěžní představení – Synthetická hra analogií (Hop-Hop)
11:00 – 8. soutěžní představení – Tam, kde šplouchá (Na poslední chvíli)
13:00 – Slavnostní zakončení přehlídky – vyhlášení výsledků

DOPROVODNÝ PROGRAM:
17. 3. od 18:00; Café Jednorožec – Vztahology – koláž textů Milana Kundery. Literární večer: poezie, próza, autorské čtení. Účinkují žáci Literárně dramatického oboru ZUŠ J. Kličky Klatovy

18. 3. od 17:00; Café Jednorožec – Provokace na place – Jana Koubková, legenda českého vokálního jazzu povede dílnu zaměřenou na rytmus, improvizaci, poezii a beatbox.

19. 3. od 19:00 Café Jednorožec – Večer Spolku amatérských spisovatelů. Setkání s lokálními tvůrci, literáty. Nahlas čte Jakub Doubrava.

20. 3. od 20:30; Café Jednorožec – Fanfán Tulipán – „Kinder jazz“ v podání jedné z nejnadanějších mladých jazzových formací posledních let. Kombinace jazzu, chansonu s mistrnou technikou a invencí. V čele formace stojí charizmatická Eliška Svobodová jako autorka a frontmanka.

21. 3. od 15.00; Café Jednorožec – Rychlý posel – loutková pohádka pro děti z dob, kdy ještě neexistovala pošta. Divadlo Až naprší a uschne z Karlových Varů.

Kontaktní osoba:
MgA. Jitka Doubravová
koordinátor přehlídek, JOHAN z.s.
mobil: 420 777 753387 begin_of_the_skype_highlighting 420 777 753387 BEZPLATNĚ end_of_the_skype_highlighting
jitka.doubravova@johancentrum.cz

MgA.,Mgr. Roman Černík
jednatel a umělecký ředitel JOHAN z.s./
mobil: 420 775 131 900 begin_of_the_skype_highlighting 420 775 131 900 BEZPLATNĚ end_of_the_skype_highlighting
roman.cernik@johancentrum.cz

Autor: Jitka Doubravová
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':