Databáze českého amatérského divadla

Texty: HRUŠKA, Jaromír: "Nespomalují" a milují!!! AS 21.5.2015.

"Nespomalují" a milují!!!

Spolek ochotníků z Malenic (SPOMAL) si k inscenování vybral text Mirko Striebera „BLÁHA A VRCHLICKÁ“. Považuji to za dramaturgicky velmi šťastné, neboť jde o začínající soubor, který zcela jednoznačně odhadl svoje schopnosti i limity včetně cílové skupiny pro kterou v zásadě hraje.

Činoherní | Hudební | Recenze

Velmi dějově úsporný děj této komedie vychází ze základní dramatické situace, kdy při „náhodném“ setkání požádá telefonistka Vrchlická výpravčího Bláhu o to, aby jí udělal dítě. Tato nepůvabná a krátkozraká přímočará žena středního věku cítí, že jí bijí „biologické“ hodiny a není již čas hledat osudovou lásku, nýbrž počít vytoužené dítě vlastně s kýmkoliv, koho ten den potká. Řízením osudu se potencionálním otcem jejího dítěte má tedy stát právě Bláha. Ten nejdříve vzdoruje, ale urputnost Vrchlické a její touha po dítěti Bláhu k aktu přinutí a můžeme tak sledovat nejen reprodukční fázi jejich vztahu, ale i rodící se vzájemný cit, který dojde až oné osudové povahy, na který již Vrchlická rezignovala.

Text i jeho inscenace nepopírá, ale naopak vyrůstá ze základů kvalitního zábavného divadla. Skrze jasné dané a zmotivované situace i jednání postav a to jak slovní i fyzické, procházíme chronologickým vývojem jejich vztahu. Velmi dobře zvládnuté slovní jednání obou herců Jaroslava Lukeše i Elišky Houzimové, jejich schopnost vzájemné souhry i pozitivnímu přístup, radost a energie, kterou jsou navíc beze zbytku schopni předávat divákům, jsou základní devizou této inscenace. Navíc vidíme neambiciózní režii, která nejenže dobře pracuje přes herce v situacích, ale i přes hudební složku inscenace, jejíž funkce je někdy atmosférotvorná a jindy se stává přesným komentářem shrnujícím viděné či avízované.

Přesto, že vidíme jisté limity například v scénografickém řešení v provedení inscenaci, zůstává zde hluboce lidský, pravděpodobný, divadelně stylově čistý a silně uvěřitelný příběh dvou lidí, kterým se plní jejich sen, divák jim to přeje a do značné míry je schopen se s nimi ztotožnit a empaticky projít všemi fázemi i peripetiemi jejich vztahu. A to není málo.

(psáno pro zpravodaj Divadelního Pikniku Volyně)

Autor: Jaromír Hruška

Související Soubory

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':