Databáze českého amatérského divadla

Texty: MACHÁČKOVÁ, Helena: Divadlo Kámen a jeho "velkohra" Mamut mamut. AS 19.5.2015.

Divadlo Kámen a jeho "velkohra" Mamut mamut

Divadlo Kámen je pražské autorské divadlo. Jeho zakladatelem a režisérem je Petr Odo Macháček. Divadlo se zaměřuje na originální formy moderní činohry. Představení otevírají prostor pro vícedimenzionální zážitky, svobodnou interpretaci a nevyhnutelný humor. V současnosti nejčastěji hranou hru Mamut mamut divadlo označuje za svou „velkohru“. O co v ní jde a jak vznikala?

Činoherní | Experimentální


Mamut mamut je hra s podtitulem lehce disharmonické business drama o určité řešitelnosti dezorientace či příběh o Člověku s velkým Č, která vznikla na námět hudebního skladatele a violoncellisty Martina Marka, který společně s klavíristou a klarinetistou Janem Ptákem složil k představení hudbu pro klarinet, klavír, flétnu a mamutofon. Kdo byl Martin Marek prozrazuje text na stránkách časopisu HisVoice (http://www.hisvoice.cz/…/detail/2082).

Autor scénáře a režisér Petr Odo Macháček ve hře spolu s herci vzdává hold tvůrčí dezorientaci, odvaze i vytváření struktur a wikipedii. Kromě jiného se snaží zkoumat dnešní přístup k práci, která bývá často zmatená a stresující, ale přesto občas plodná. Proces vzniku hry popisuje Petr Odo M na svém blogu v textu Jak vznikal Mamut (http://odo.divadlokamen.cz/?p=45).

Ve hře Mamut mamut se v Divadle Kámen poprvé objevil performer a recitátor Vladimir Benderski, s nímž můžete diskutovat na stránkách Divadelních novin (například http://www.divadelni-noviny.cz/…ostrehy-no-8).

Stálá scéna Divadla Kámen je v Praze-Karlíně na adrese Nekvasilova 625/2. Divadlo má kapacitu 50 diváků, jeho součástí je i galerie a bar. Před návštěvami jeho představení je doporučena rezervace například na jeho stránkách. Další informace o historii divadla najdete například na wikipedii (wikipedie Divadlo Kámen), termíny jednotlivých představení pak na stránkách divadla (http://www.divadlokamen.cz).

Autor: Helena Macháčková
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':