Databáze českého amatérského divadla

Texty: JÍROVSKÁ, Klára: Loutkářská Chrudim - Den třetí. AS-Blogy 3.7.2015.

Loutkářská Chrudim - Den třetí

Nejnovější denní report z prvního festivalu letošních prázdnin!

Loutkové

Snídaně. To je jídlo, co se jí po vstávání nebo před usnutím. A protože dopoledne jsou semináře, naplňující a inspirativní, využíváme snídani jako nakopávač a příjem energie, tak potřebné pro aktivně strávené dopoledne. Jak známo, hlad po divadle se dá ukojit nejlépe, pokud člověk nemá hlad tělesný. Což je také důvod, proč i semináře musí někdy skončit a musí se stát oběd.

Odpoledne jsme navštěvovali představení – a jak už to tak bývá: loutky kam se podíváš.

Soutěžní představení – tedy ta neinspirativní, ale rozhodně ne neinspirující – byla dnes tři: Povídám, povídám pohádku (DDM Na výstavišti, Mladá Boleslav)

•pohádky vyprávěné s použitím principů černého divadla
•hrajícími byly děti a mluvily i zpívaly přes mikroporty
•pohádka o kůzlátku, které se změnilo z rozmazleného na správné a skromné (snad)
•diskuse: ostrá, peprná, krutopřísně kritická
Zapeklitá povidla (LS Bedruňka, Brno)

•pohádka o dvou skřítcích hašteřících se natolik, že za nimi přijde čert (naštěstí velmi hloupý)
•skvělí herci a příjemné písňové vsuvky
•skřítci – zespoda vedené loutky – se snažili ukecat druhého k smrti
•diskuse: velmi příjemná energie, skvělé herectví, avšak příliš slov a málo akce
Rytíř Brumla a maličká víla (loutkové divadlo Maminy, Jaroměř)

•autorská pohádka o ideální představě partnera a věrné, upřímné lásce
•marionety; především nádherná marioneta medvěda Brumly
•ženské publikum plakalo dojetím (ztráta ideálu Rytíře na bílém koni je skutečně velmi intimní)
•diskuse: krásná upřímnost, zaujetí, poctivost, scéna příliš barevná, ale nikomu to vlastně nevadilo.
Co si na nás však organizátoři připravili velmi speciálního: inspirativní (i inspirující) představení. Plzeňské loutkové Divadlo Alfa nám přivezlo svoji loutkářskou mistrnost s představením ChaChaCha o králích němého filmu ještě před jejich kariérou. Pražské Buchty a loutky představily krásnou Norskou pohádku. O čem to bylo? No, norská pohádka – sníh, lední medvěd, lososi… Také jsme měli možnost zhlédnout představení Caravan Obscura malovického Divadla Continuo. Krátký příběh o malém karavanu, který toho opravdu hodně zažil (včetně cirkusu, vycpávače zvířat Fera Batiče a armády). A v samotném závěru dne přišlo na řadu téma holocaustu v podání brňáků z Divadla Líšeň. Jejich Hygiena krve všechny zaujala svou vizuální stránkou a také především aktualizací do dnešní doby. V průběhu celého festivalu se účastníkům také postupně představuje inscenace The Smooth Life od Dafa Puppet Theatre z Jordánska. Představení, které je vždy určeno pro osm diváků, vypráví autobiografický příběh o životě v jordánsko – izraelské pohraniční oblasti.

Dnešní třetí den je za námi. Pro někoho byl krizový, pro některé ani v nejmenším… Ale všichni jsme ho zvládli. Přibyla nám spousta (nejen) divadelních zážitků, z kapes ubylo pár dalších dobře utracených peněz. V redakci se, díky zadávaným úkolům, dveře s návštěvami netrhnou, diskutuje se oficiálně, ale hlavně neoficiálně – u kávy, piva, či jen tak ve foyer.

Za celý festival vás zdraví a pro dnešek se loučí Klárek

Autor: Klára Jírovská
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':