Databáze českého amatérského divadla

Texty: JÍROVSKÁ, Klára: Loutkářská Chrudim - Den čtvrtý. AS-Blogy 4.7.2015.

Loutkářská Chrudim - Den čtvrtý

Daily report z prvního festivalu letošních prázdnin!

Loutkové

Jestliže včerejší den byl krizový, dnešní se naopak vezl na vlně poklidu. Celý dnešní program poskytoval dostatek času pro přechody mezi jednotlivými představeními, poslední špíl skončil už lehce po osmé hodině večerní, ani diskuze nebyla příliš vyostřená. A redakce Zpravodaje začala korektury dokonce už před půlnocí…

Semináře si již tradičně zabraly první polovinu dne, odpoledne nás čekal loutkářský nášup. V sekci soutěžních představení to byly konkrétně tyto dva kousky:

Pan Žabák aneb Za dobrodružstvím (Teátr Vaštar, Ostružno)

•příběh o Krtkovi a Kryse, kteří mají ne moc dobrého kamaráda Žabáka
•v hlavní roli muppet ve velikosti člověka
•do představení se zapojily malé děti a k vůli hercům se staly jarními broučky
•při diskusi se ukázalo, že ani diváci, ani inscenátoři nevědí, co od představení chtějí, že je to veselá hra bez pravidel.
Medvěd!?! (DS Bubliny, Svitavy)

•papírové loutky vedené zespodu
•video- a jiné projekce
•o medvědovi, který vlastně nikam nepatřil
•diskuse byla až nepříjemně nekritická; představení se líbilo tolik, až nebylo o čem mluvit
Někteří z účastníků měli dnes možnost zhlédnout i představení Kachničky Ošidori (Geld & Money, Plzeň). Více o tomto představení se dozvíte až v zítřejším článku, protože o spoilery pro zbytek lidí nikdo nestojí. (A taky ještě neproběhla diskuze.)

Sekce inspirativní a doplňkový program nám dnes nabídla několik libůstek, například pohádku Na východ od slunce, na západ od měsíce. Tato inscenace vznikla ve spolupráci Theatre Innlandet, Divadla ANPU a NIPOSu za podpory grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Tradiční norská pohádka, která vypráví o medvědovi, dívce a jednom velkém putování. Pohádkové bylo vůbec celé odpoledne – viděli jsme také pohádku Dešťová víla Studia DAMÚZA plnou vody, ohně, flakónků a písniček a všem známou Dlouhý, Široký a Bystrozraký, kterou podle předlohy K. J. Erbena zpracovali Pohádky a loutky rodiče a přátelé MŠ Lidická Strakonice. A na závěr dne se nám představilo Divadlo Continuo. Jejich inscenace pracující s prvky fyzického a loutkového divadla Osmý den byla plná dřeva, živé hudby, pohybu po celém jevišti a intimních dotyků.

Tak se nám pomalu přiblížil víkend a s ním i druhá polovina festivalu… Začíná nám docházet čisté prádlo. A energie. Tom z redakce kvůli tomu spadl do potůčku/náhonu. Tajně děkujeme organizátorům, že dnešní den nebyl tak nabitý… Díky tomu jsme si (trochu) odpočinuli a můžeme pokračovat dál. Prostě a jednoduše: Super lidi, fesťáková atmosféra a loutky kam se podíváš.

Zdravíčko puppies (puppets cookies), Klárek

Autor: Klára Jírovská
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':