Databáze českého amatérského divadla

Texty: MERTA Jan, 32. Loutkářské Libčany - A jaká byla přehlídka minulá, 31.?, Divadelní HROMADA 2005/XLIV, s. 6-7.

A jaká byla přehlídka minulá, 31.?
Ještě jsme se o ní v Hromadě nezmínili. - Byla pěkná, zajímavá, podnětná k zamyšlení, rozmanitá inscenacemi a na dobré úrovni a jako vždy dobře organizovaná. Hrálo se po čtyři neděle, vystoupilo na ní sedm souborů s osmi inscenacemi. Opět tu o Ceně rozhodovala dvacetičlenná dětská porota pod vedením paní učitelky Šlechtové. Cenu Matěje Kopeckého získala inscenace Zakletý rytíř Klubu loutkářů Úpice a podle výsledků hlasování, jen těsně před LS HAD a jeho hry My se vlka nebojíme.
Pozitivní je, že se na přehlídce objevily inscenace, které naplnily zaměření přehlídky tí, jak adresně směřovaly k malým dětem. Kromě uvedené hry úpického souboru, k nim patřila podle mého soudu ještě inscenace HADU My se vlka nebojíme a inscenace Dětského souboru ze Smiřic O Dudáskovi. Shodou okolností se jedná o inscenace z "kamenných divadel", t.j. od souborů, které mají své stále scény, ve kterých divadlo pro děti pravidelně hrají, znají svého diváka nejlépe a jemu podřizují svoji tvorbu. Udržují dobrou úroveň svých inscenací a hledají také nové formy inscenačního pojetí, mířícího k současnější podobě loutkového divadla. Jejich obecenstvo je stálé. Jsou to malé děti, které jejich divadlo navštěvují většinou ještě v doprovodu svých rodičů. A je charakteristické, že adresnost ovlivňuje způsoby jejich tvorby. Jejich inscenace obohatily přehlídku o další rozměr loutkového divadla a přiřadily se k ostatním, bez kterých by přehlídka nebyla taková jaká je. Rozmanitá, podávající přehled o dalších formách a možnostech loutkového divadla i o souborech, jejichž inscenace jsou ve vztahu k divákům jakoby univerzálnější.

Podívejme se však jen ve stručnosti co se na přehlídce hrálo:
V neděli 31. 10. 2004:
O Dudáskovi - Dětský loutkářský soubor ze Smiřic: - Předvedl inscenaci večerníčkového typu, o sluníčku, mráčku s destíčkem a o větru, kterým pomůže z nesnází skřítek Dudásek s čarovnými dudami a oni pomohou zase jemu. Poetické, hravé a barevné představení, ve kterém se hodně zpívá. Spíše epické vyprávění, než dramatické jednání, však z řadou loutkářských nápadů, hraný spodovými loutkami. Do současného loutkového divadla převedný příběh pro ty nejmenší a menší, odehraný už velkými dětmi s chutí a se zájmem.
Bezhlavý rytíř - LS BOĎI Jaroměř: - Krácený původní příběh o vině a trestu, hraný marionetami na nitích v kukátkovém prostoru, jako připomenutí starých časů, v důrazném hlasovém partu s příslušným patosem staré rytírny, staré hry lidových loutkářů, ze kterého se poněkud vymykal svým hlasovým pojetím Kašpárek.
Neděle 7. 11.:
Tajemství pohádkových knížek - LD POLI Hradec Králové: - Tvůrci zdvojené inscenace Jiří Polehňa a Jarda Ipser, odehráli postupně každý na svém jevišti vytvořeném z velké pohádkové knížky, každý svůj příběh. Dvě krátké autorské pohádky, spíše anekdoty, malými marionetkami, jako dvě rodinná divadélka s odkrytým vedením, herecky vtipně a zkušeně.
Dětský LS Čtyřlístek - ZUŠ Clumec nad Cidlinou - /Ne/povedená pohádka: - Hrál maňásky za paravánem zprvu jakoby neuměle a pak znovu správně, vlastní dramatizaci příběhu o Honzovi, Marjánce a loupežnících.
Neděle 14. 11.:
Klub loutkářů Úpice - Zakletý rytíř: - Zkušený úpický soubor předvedl únanovskými marionetami, iluzivně, v kukátkovém prostoru, Čechovu hru s Kašpárkem, Honzou, policajtem Pivoňkou a dalšími, kteří za soustředěné pozornosti diváků vysvobodili rytíře zakletého do postavy kostlivce. Přehledný jednoduchý příběh, velké loutky, marionety, dobře nasvícená scéna, čitelná řeč, dobře mluvený Kašpárek. To vše zřejmě získalo porotu, aby inscenace získala od dětské poroty hlavní cenu přehlídky.
Neděle 21. 11.: Dětský LS Uzel - ZUŠ Chlumec nad Cidlinou - Jak vdát princeznu: S chutí a vtipem a ve správném rytmu odehrané představení, dobře přijaté diváky, o tom, co se všechno musí princezna naučit, aby si ji ten pravý princ chtěl vzít za ženu.
LS HAD Hradec Králové - My se vlka nebojíme: - Nová vlastní dramatizace souboru, sestavená ze dvou známých pohádek O třech prasátkách a Neposlušných kůzlátkách, spojená postavou vlka, kterého hrají střídavě /pro každou pohádku jiný/ dva herci. Hraje se maňásky za paravánem. Svěží, veselá, dobře udělaná inscenace pro malé děti, odehraná s vtipem a neskrývanou chutí.
Závěr přehlídky se uskutečnil jako obvykle slavnostně. Při něm proběhlo vyhlášení výsledků, ozvláštněno hudebním vystoupením členů školního kroužku, za přítomnosti zástupců účinkujících souborů a dalších hostů. Členů obou rodin Aničky Kopecké-Novákové a Matěje Kopeckého jn., zástupců Impulsu a VSVD, manželů Gregarových i místních pořadatelů, paní Ryklové, Jiřího Poláka i pana starosty Jiřího Pohořského.
Takže nezbývá než konstatovat, že se přehlídka opět vydařila zásluhou zúčastěných souborů i pořadatelů. Byla diváky po všechny neděle hojně navštívena a má stále dobré důvody pro svoji další existenci.
Jan Merta
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':